
Kiedy warto stosować preparaty z elektrolitami?
Odwodnienie organizmu niesie z sobą liczne powikłania i stanowić może nawet (w skrajnych przypadkach) zagrożenie dla...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Czy można przedawkować witaminę D? | Apteka Na 83
Witamina B12 na co pomaga i co warto niej wiedzieć? | Apteka Na 83
Olej z czarnuszki na co pomaga i czy jest skuteczny? | Apteka Na 83
Chcesz wiedzieć, czy witamina C i cynk przyjmowane razem skrócą czas przeziębienia? Czy to prawda czy mit? W poniższym artykule wracamy do podstaw i przypomnimy, jakie właściwości ma witamina C i cynk, czy warto suplementować je razem, jak pozyskać te witaminy dzięki normalnej zdrowej diecie? Jakie są ich źródła oraz zalecane dawki do codziennego stosowania? Pamiętaj na wstępie o tym, że zarówno nadmiar jak i niedobór witamin czy mikroelementów jest niekorzystny dla zdrowia. Czy można przedawkować witaminę C? Odpowiedź znajdziesz tutaj. Na83 zawsze to podkreślamy: o skuteczności danej terapii czy suplementacji decyduje nie tylko jakość preparatu, ale także odpowiednio dobrana dawka. Masz pytania odnośnie doboru preparatu, ustalenia właściwej dawki, zweryfikowania możliwych interakcji? Śmiało kontaktuj się z naszymi farmaceutami.
Odpowiemy na Twoje pytania.
Zacznijmy od witaminy C i kilku ciekawostek Witamina C nazywana inaczej kwasem L-askorbinowym, po raz pierwszy wyizolowana była z papryki przez węgierskiego biochemika przed drugą wojną światową. Odkrycie tej witaminy ma związek z występowaniem szkorbutu, choroby spowodowanej przez niedobór witaminy C. Na szkorbut chorowali głównie marynarze, którzy mieli ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw. Z tego względu w marynarce angielskiej wprowadzony był nakaz spożywania cytryn.
Witamina C, jak się domyślacie, jest najbardziej znaną witaminą i stosowaną głównie przy objawach przeziębienia. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające witamina C pełni szereg ważnych funkcji w organizmie.
Dla przypomnienia:
uczestniczy w wytwarzaniu czerwonych krwinek i ułatwia przyswajanie żelaza,
jest pomocna przy procesie gojenia się ran,
uczestniczy w procesie syntezy kolagenu,
bierze udział w syntezie hormonów,
wzmacnia dziąsła, działa uszczelniająco na naczynia krwionośne.
Korzystnie wpływa na skórę dlatego też jest wykorzystywana w kosmetykach przeznaczonych dla cery zwiotczałej, ze zmarszczkami i przebarwieniami, pozbawionej zdrowego kolorytu oraz w preparatach na rozstępy.
Po pierwsze, witamina C występuje w owocach i warzywach. Bardzo dobrym źródłem tej witaminy są świeże owoce i warzywa tj. owoce cytrusowe, porzeczki, dzika róża, acerola, truskawki, kapusta, pomidory, papryka, jarmuż. Witaminę C znajdziesz także na półkach aptecznych w postaci tabletek lub proszku :) . Przypominamy, stosuj zawsze sprawdzone preparaty, rekomendowane przez zaufanego lekarza lub farmaceutę.
Ascorvita tabletki musujące 1g x 20 tabletek
NATUR PRODUKT PHARMA SP....
Cynk organiczny 15 mg x 100 tabletek
WALMARK SP. Z O.O.
Przejdźmy teraz do cynku, jest on niezbędnym mikroelementem do prawidłowego rozwoju organizmów roślinnych i zwierzęcych. Mikroelement ten pełni istotną rolę dla człowieka obecny w wielu enzymach, wpływa na syntezę białek, hormonów i krwinek czerwonych, wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych. Co najbardziej nas interesuje, cynk reguluje pracę układu immunologicznego. Odpowiednia ilość cynku sprzyja zdrowiu błon komórkowych i śluzowych. Cynk również działa przeciwutleniająco.
Dobrym źródłem cynku są pełnoziarniste produkty zbożowe, wartościowe orzechy, pestki dyni, kakao, nerkowce, słonecznik i olej lniany. Ze źródeł zwierzęcych najwięcej cynku znajduje się wątróbce oraz żółtku. Jeśli dojdzie do niedoboru cynku w organizmie warto wykonać badania poziomu cynku w organizmie. Suplementację preparatami cynku powinno się skonsultować z lekarzem.
Informację na temat dziennego zapotrzebowania na witaminy ustala Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminy zależy od wieku, płci oraz aktywności fizycznej. Inne zapotrzebowanie na witaminy jest w czasie ciąży i podczas karmienia piersią.
Tabela 1. Dzienne zalecane dawki witaminy C według Instytutu Żywności i Żywienia (RDA) [mg]
Grupa |
RDA (mg/dzień) |
Dzieci |
40-50 |
Młodzież |
50-75 (chłopcy) 50-65 (dziewczynki) |
Kobiety (w ciąży, karmiące |
75 85 120 |
Mężczyźni |
90 |
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dzienne zapotrzebowanie na witaminę C dla osób dorosłych to 80 mg/dzień
Tabela 2. Dzienne zalecane dawki cynku według Instytutu Żywności i Żywienia (RDA) [mg]
Grupa |
RDA (mg/dzień) |
Dzieci |
3-5 |
Młodzież |
8-11 (chłopcy) 8-9 (dziewczynki) |
Kobiety (w ciąży, karmiące |
8 11-12 12-13 |
Mężczyźni |
11 |
Witamina C i cynk odgrywają ważną rolę w funkcji immunologicznej i wzmocnieniu odporności organizmu na czynniki zakaźne, prowadząc do zmniejszenia ryzyka, nasilenia i czasu trwania przeziębienia. Według dostępnych informacji odnośnie przeprowadzonych badaniach na temat przyjmowania dawek witaminy C w dawce 1 g i cynku 30 mg wykazano, że łagodzą objawy i skracają czas trwania infekcji dróg oddechowych, w tym przeziębienia. Ponadto witamina C podawana dzieciom zmniejszała częstość występowania przeziębień.
A zatem suplementacja witaminą C i cynkiem może przyczynić się do skrócenia czasu trwania przeziębienia jak podają naukowe żródła. Farmaceuci Na83 także rekomendują pacjentom taką łączoną suplementację. Należy tylko ich zdaniem pamiętać o ich regularnym uzupełnianiu w diecie. Podkreślenia wymaga jeszcze jedna kwestia. Suplementacja w trakcie toczącej się już infekcji, co potwierdzone jest badaniami, może nie wpływać na skrócenie trwania przeziębienia.
Uzupełnienie diety w witaminę C i cynk należy najlepiej rozpocząć przed wystąpieniem przeziębienia w celu łagodzenia objawów i skrócenia czasu infekcji. Witamina C nie spełnia roli ochronnej wtedy, gdy infekcja już się rozwinie. Na83 przypominamy, dbaj codziennie o zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i minerały dla utrzymania dobrego zdrowia. Małe kroki do zdrowia wykonywane codziennie są bardziej skuteczne, niż działania podejmowane, gdy problem już się zadział.
Potrzebujesz porady odnośnie suplementacji? Czekamy Na Twój kontakt.
Bibliografia:
1. Janda, K., Kasprzak, M., & Wolska, J. (2015). Witamina C–budowa, właściwości, funkcje i występowanie. Pom. J. Life Sci, 61(4), 419-425.
2. Zawada, K. (2016). Znaczenie witaminy C dla organizmu człowieka. Herbalism, 2(1), 22-34.
3. Wintergerst, E. S., Maggini, S., & Hornig, D. H. (2006). Immune-enhancing role of vitamin C and zinc and effect on clinical conditions. Annals of Nutrition and Metabolism, 50(2), 85-94.
4. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/modny-mikroskladnik-cynk/
Zaloguj się by dodawać komentarze