Grzybice to grupa wysoce zaraźliwych chorób najczęściej atakujących skórę głowy, jamę ustną i paznokcie. Czasami grzyby atakują też błony śluzowe dróg rodnych, a czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy jest wiele. Przyczyniać się do nich mogą zażywane leki, takie jak antybiotyki czy sterydy, ale także przebyte choroby (nowotwory, AIDS, cukrzyca).
Leki na grzybicę skóry
Objawy grzybicy skóry są niespecyficzne, dlatego często łatwo pomylić je z innymi schorzeniami, np. łuszczycą, liszajem płaskim, zakażeniami bakteryjnymi. Podstawą rozpoznania jest pobranie zeskrobin skóry, a następnie posiew mikrobiologiczny. Leczenie grzybic skóry to proces długotrwały, często trwający nawet kilka miesięcy. Obejmuje stosowanie preparatów przeciwgrzybiczych miejscowo lub ogólnie. Najczęściej stosowanymi preparatami są azole (ketokonazol, flukonazol, klotrimazol. Leki z tej grupy stosowane są w leczeniu grzybic skóry rąk, stóp, podudzi, nóg. Inne środki na grzybice o działaniu grzybostatycznym to antybiotyki polienowe (gryzeofulwina, nystatyna, amfoterycyna B).
Grzybica skóry głowy
Grzybice skóry głowy wywołane są głównie przez dermatofity. W razie stwierdzenia u siebie niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Wczesne rozpoznanie pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się zakażenia na kolejne osoby. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci i młodzież. W wielu przypadkach źródłem zakażenia są zwierzęta domowe, zwłaszcza koty i psy. Leczenie grzybicy skóry głowy opiera się na stosowaniu maści i kremów działających miejscowo. Można stosować także wcierki oraz maski stymulujące wzrost włosów. Podobnie jak w przypadku grzybicy skóry nieowłosionej stosuje się leki z grupy azoli lub antybiotyki polienowe. Warto pamiętać także o właściwej codziennej pielęgnacji skóry głowy, regularnym myciu i stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków - np. Zoxin-med. Dobrze wybierać przede wszystkim produkty naturalne, które nie podrażniają skóry głowy.
Grzybica pochwy
Grzybice pochwy najczęściej powodowane są przez grzyby należące do drożdżaków. Grzybice pochwy mogą spotkać każdą kobietę, bez względu na wiek. Może towarzyszyć im uporczywy świąd, pieczenie, ból, białe ,,serowate’’ upławy. W przypadku pojawienia się tych objawów warto skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub dermatologiem.
W jaki sposób można leczyć grzybicę pochwy? Stosuje się preparaty przeciwgrzybicze działające miejscowo w postaci maści lub globulek dopochwowych. Wskazane jest także suplementowanie preparatów probiotycznych zawierających wyselekcjonowane żywe kultury bakterii, które pomagają odbudować florę bakteryjną pochwy. Najczęściej stosuje się probiotyki dopochwowe, ponieważ działają silnie i szybko. W przypadku infekcji nawracających (występującej co najmniej 3 razy w roku) przydatnym badaniem jest wymaz pochwy Jeśli chodzi o profilaktykę, to odgrywa ona bardzo dużą rolę w przypadku zakażeń grzybiczych pochwy. Szczególnie dużą uwagę powinny jej poświęcać kobiety z tendencją do nawracających infekcji grzybiczych pochwy. Myjąc okolice intymne, należy zwracać baczną uwagę na dobór odpowiedniego środka do higieny intymnej, który nie podrażnia delikatnej skóry pochwy. Miejsc intymnych nie należy myć częściej niż dwa razy dziennie, warto zadbać o wygodną i przewiewną bieliznę.
Preparaty przeciwgrzybiczne na paznokcie
Grzybica paznokci jest wstydliwym problemem, który nieleczony może być źródłem zakażeń dla innych osób oraz rozprzestrzeniać się na zdrowe tkanki. Na infekcje szczególnie narażone są osoby uprawiające sport, co wynika z noszenia uciskających i nieprzewiewnych butów. Leczenie grzybic paznokci jest trudne i czasochłonne. Bardzo często terapia nie przynosi natychmiastowych efektów. Na83 oferujemy wiele preparatów na grzybicę paznokci bez recepty. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po środki działające miejscowo, o działaniu grzybobójczym - np. Amorolak
Większość lakierów na grzybicę zawiera w swoim składzie pilniki jednorazowe, jeśli ich nie posiadają, należy w taki pilnik się zaopatrzyć, ponieważ przed nałożeniem lakieru należy usunąć jak największą ilość tkanki zmienionej chorobowo. Preparat aplikuje się 1-2 razy w tygodniu przez około pół roku do roku czasu. W przypadku gdy grzybica zajmuje więcej niż 1-2 paznokcie należy zgłosić się do dermatologa. Przy wystąpieniu cięższych zakażeń lekarz może zalecić stosowanie maści z 1% bifonazolem i 40% mocznikiem lub leczenie ogólne. Całkowite wyleczenie grzybicy paznokci jest jak najbardziej możliwe. Działania profilaktyczne grzybicy paznokci obejmują:
- częste mycie rąk,
- korzystanie ze sprawdzonych salonów pedicure i manicure, sterylizujących narzędzia wielorazowego użytku,
- w przypadku szczególnego narażenia na powstawanie grzybicy,
- dobór obuwia zapewniającego odpowiednią wentylację.
Grzybica jamy ustnej
Grzybica jamy ustnej jest jedną z najczęściej występujących chorób jamy ustnej wywoływanych przez drożdżaki z rodzaju Candida. Kandydoza jamy ustnej pojawia się na skutek wystąpienia pewnych czynników sprzyjających, do których możemy zaliczyć obniżoną odporność, zaburzenia metaboliczne i hormonalne, niedobór składników odżywczych. Ogólne objawy kandydozy jamy ustnej to biały nalot na języku, nieprzyjemny zapach z ust, ból dziąseł, owrzodzenie jamy ustnej. Grzybicy jamy ustnej nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczona może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Pierwszym etapem jest zazwyczaj zastosowanie leczenia miejscowego. U osób dorosłych stosuje się zwykle roztwór chlorheksydyny, preparaty z płynem Lugola do pędzlowania jamy ustnej, nystatynę, mikonazol czy klotrimazol. Jeśli kandydoza jest spowodowana antybiotykoterapią, konieczna jest odbudowa prawidłowej mikroflory jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest stosowanie probiotyków w trakcie antybiotykoterapii. W przypadku zauważenia u siebie podobnych objawów należy skonsultować się ze stomatologiem.