Szacuje się, że przeciętny palacz próbuje pozbyć się nałogu 7 razy lub więcej. Rzucenie palenia jak wiadomo nie jest proste i wymaga dużego samozaparcia. Nikotyna zawarta w papierosach jest substancją uzależniającą, której długotrwałe stosowanie może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szkodliwość palenia papierosów wynika także z obecności substancji smolistych. Rzucenie palenia jest zdecydowanie łatwiejsze jeśli korzystamy ze wsparcia farmakologicznego lub/i psychoterapii. Nikotynowa terapia zastępcza dostarcza organizmowi określoną ilość nikotyny, która pomaga w walce z uzależnieniem. Jej zaletą jest duża elastyczność i łatwiejsze stosowanie. Cytyzyna działa na receptory nikotynowe, wypierając nikotynę z tego połączenia. Przy stosowaniu terapii powyższymi substancjami ważne jest, aby najpóźniej 5. dnia od rozpoczęcia terapii zaprzestać palenia papierosów.
Co na rzucenie palenia?
W naszej aptece internetowej Na 83 doradzimy Ci, które preparaty na rzucenie palenia pomogą Ci skutecznie pozbyć się nałogu. Do wyboru dostepne są preparaty rzucam palenie w formie pastylek do ssania, gum do żucia, tabletek. Leki bez recepty zawierają w swoim składzie cytyzynę lub nikotynę.
Jedną z częściej wybieranych środków na rzucenie palenia są plastry nikotynowe. Jest to bardzo skuteczna postać leku, zmniejszająca uczucie głodu oraz pozwalająca na stopniowe odzwyczajenie się od tytoniu. Przyjmowanie tabletek na rzucenie palenia z cytyzyną - np. Tabex także pozwala na trwałe zaprzestanie palenia. Leki na rzucenie palenia bez recepty z cytyzyną zalecane są przez Polskie Towarzystwo Chorób Cywilizacyjnych jako preparaty pierwszego rzutu, po które warto sięgnąć w przypadku silnego uzależnienia. Cytyzyna nie uzależnia, dlatego może być bezpiecznie stosowana przez pacjentów. Gumy do żucia Nicorette classic polecane są dla osób wypalających mniej niż 20 papierosów na dobę. Przeważnie są one stosowane pomocniczo w rzucaniu palenia. Przewaga gum do żucia nad tabletkami wynika także z aspektów psychologicznych. Żucie gumy pozwala bowiem pacjentom zastąpić silny nawyk trzymania papierosa w ustach. Zaletą ich stosowania jest także świeży oddech po zażyciu. Pastylki do ssania na rzucenie palenia mogą być stosowane przez osoby, które nie mogą stosować gum do żucia. Są one dostępne, podobnie jak gumy do żucia, w wielu wersjach smakowych i różnych dawkach. Wszystkie postaci leków na rzucenie palenia pozwalają na uniknięcie lub złagodzenie objawów odstawiennych, do których możemy zaliczyć drażliwość, zaburzenia snu, niepokój, problemy z pamięcią i koncentracją.
Czy leki na rzucenie palenia są skuteczne?
Leczenie uzależnienia od tytoniu nie jest proste i zazwyczaj wymaga podjęcia długotrwałej terapii. Pewnym jest, że leki na rzucenie palenia zwiększają szansę pacjenta na zerwanie z nałogiem. Łagodzą odczuwany głód nikotynowy oraz objawy pojawiające się po odstawieniu nikotyny. Leki nie będą jednak skuteczne, jeśli pacjent nie znajdzie w sobie wystarczająco dużo motywacji i samozaparcia do zaprzestania palenia. Na83 jesteśmy zdania, że połączenie farmakoterapii z wysoką motywacją pacjenta stwarza realne szanse na pozbycie się nałogu.
Korzyści płynące z rzucenia palenia
Już jeden papieros wypalany dziennie działa niekorzystnie na nasz stan zdrowia, przyczyniając się do skrócenia życia palacza. Palenie jest przyczyną ok. 80% zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jest to choroba przewlekła i nieodwracalna. Co ważne, gorsza wydolność układu oddechowego naraża palacza na cięższy przebieg wszelkiego rodzaju infekcji, w tym COVID-19. Od dawna wiadomo także, że palenie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów (płuc, jamy, ustnej, żołądka, krtani). Pozbycie się nałogu pozwala na zwiększenie wydolności całego organizmu. Podnosi się wydolność układu krążenia, tolerancja wysiłku. Znacznie lepiej pracuje także układ oddechowy. Osobom, które na trwałe rzuciły palenie zdecydowanie łatwiej się oddycha. Pozytywne aspekty rzucenia palenia widać także na skórze i włosach. Uzależnienie od nikotyny jest naprawdę ciężkim do przezwyciężenia nałogiem, dlatego warto wykorzystać wszelkie możliwe pomoce. Stosowanie różnego rodzaju leków na rzucenie palenia w postaci tabletek, pastylek do ssania, gum do żucia znacznie ułatwia pozbycie się nałogu. Dodatkowo silna motywacja, wsparcie bliskich i w razie potrzeby wsparcie specjalistów dają dużą szansę na powodzenie.