Liczne badania potwierdzają, a lekarze i dietetycy biją na alarm, że od cukru uzależnionych coraz więcej osób, w tym dzieci i młodzież. Jest to problem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy...
Liczne badania potwierdzają, a lekarze i dietetycy biją na alarm, że od cukru uzależnionych coraz więcej osób, w tym dzieci i młodzież. Jest to problem, z którego często nie zdajemy sobie sprawy i bagatelizujemy. A przecież cukier prowadzi do rozwoju uzależnienia podobnie jak alkohol czy nikotyna. Mamy tu do czynienia z tym samym mechanizmem - zwiększony apetyt na słodkości skutkuje ciągłym podjadaniem. Ciągła ,,ochota na słodkie’’ skutkuje powstawaniem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga, otyłość, choroby sercowo-naczyniowe oraz o czym coraz częściej się wspomina problemy natury psychicznej.
Objawy uzależnienia od cukru
Najbardziej charakterystycznym objawem jest ciągła chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Im więcej podjada osoba uzależniona, tym ma większą chęć na coraz większe dawki cukru. Wynika to z tzw. tolerancji organizmu. Osoba uzależniona przyzwyczaja się do konkretnej dawki, co skutkuje chęcią na coraz więcej. Z czasem u takiej osoby rozwija się także zależność psychiczna. Z czasem taka osoba zaczyna wręcz obsesyjnie myśleć o słodyczach, dopóki po nie się sięgnie. Znacznie utrudnia to codzienne funkcjonowanie. Osoba będąca uzależniona od cukru ma większe problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, staje się rozdrażniona i rozkojarzona. Uzależnienie od cukru objawia się zwiększeniem masy ciała, otyłością, zakwaszeniem organizmu, bólami głowy, ciągłym uczuciem głodu oraz trudnością z opanowaniem emocji. Z czasem dochodzi do rozwoju próchnicy zębów, chorób serca, układu krążenia, cukrzycy czy innych zaburzeń metabolicznych.
Jak poradzić sobie z uzależnieniem od cukru?
Przede wszystkim należy bacznie obserwować swój organizm. Na83 radzimy, aby słodycze eliminować z diety stopniowo. Na początku dobrze usunąć z najbliższego otoczenia wszelkiego rodzaju słodycze, aby nie zachęcały do podjadania. Jeżeli ktoś nie potrafi wyobrazić sobie kawy czy herbaty bez cukru, słodki smak można zastąpić zdrowszymi zamiennikami w postaci ksylitolu, stewii czy syropu z agawy. Warto jednak stopniowo ograniczać słodzenie. Ważna jest także odpowiednia dieta. Starajmy się unikać produktów bogatych w cukry proste. Spożywajmy mniejsze posiłki, ale częściej. Starajmy się rozplanować je regularnie, aby uniknąć nagłych spadków glikemii. Można także wspomóc cukrowy detox lekami na odstawienie cukru oferowanymi w aptekach. Pomocne będą preparaty ziołowe zawierające morwę białą. Preparaty z chromem są wskazane w szczególności dla osób otyłych, u których występuje duży apetyt na słodycze. Herbatki ziołowe zawierające w swoim składzie owoc hibiskusa, liście morwy białej czy naowocnię fasoli stanowią uzupełnienie codziennej diety w składniki, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Korzyści płynące z odstawienia nadmiernej ilości cukru są ogromne. Jest to poprawa kondycji psychicznej i fizycznej, więcej energii na co dzień. Pamiętajmy o umiarkowanej aktywności fizycznej, która może ułatwić przejście przez detoks cukrowy. Warto profilaktycznie wykonać badania krwi pod kątem poziomu glukozy.