Nadmierny apetyt to problem, do którego należy podejść w sposób holistyczny. Najczęściej wiąże się z potrzebą tzw. zajadania stresu, gdy nie możemy poradzić sobie z emocjami....
Nadmierny apetyt to problem, do którego należy podejść w sposób holistyczny. Najczęściej wiąże się z potrzebą tzw. zajadania stresu, gdy nie możemy poradzić sobie z emocjami. Jedzenie zapewnia chwilowy komfort i daje poczucie bezpieczeństwa. Zwiększone łaknienie może być poza tym następstwem źle zbilansowanej diety. Pojawia się często po spożyciu produktów o wysokim indeksie glikemicznym, co wynika ze stosunkowo szybkiego spadku poziomu glukozy we krwi. Inna możliwość, nadmierny apetyt powodowany jest także przez choroby, takie jak choroby tarczycy, cukrzyca, zespół Cushinga lub uszkodzenie ośrodka sytości. Napady silnego apetytu występują także w przypadku bulimii naprzemiennie z okresami głodówek, które mają na celu szybkie zrzucenie wagi po okresie nadmiernego łaknienia. Jeśli zauważyliśmy objawy kompulsywnego objadania się, doradzamy, aby zrobić sobie pakiet badań tarczycowych. Przy nadczynności tarczycy może wystąpić zauważalne zmniejszenie masy ciała i ciągłe uczucie głodu. Natomiast nadmierny apetyt, któremu towarzyszy przybieranie na wadze, zaczerwienienie twarzy oraz trudne do wyleczenia infekcje może być spowodowany zespołem Cushinga.
Naturalne sposoby na zmniejszenie apetytu
Jeśli diagnozujemy u siebie zwiększone łaknienie, na początku warto spróbować radzić sobie z nim w sposób zdroworozsądkowy, za pomocą zmiany stylu życia. Zbyt niski poziom białka w diecie jest jedną z głównych przyczyn tycia. Niedobór tego składnika nasila apetyt, przyczyniając się do kompulsywnego podjadania. Produkty bogate w błonnik pomagają uzyskać sytość przy mniejszym spożyciu kalorii. Ponadto stabilizuje stężenie glukozy we krwi oraz zmniejsza stężenie cholesterolu. Niewielkie, ale częste posiłki pomagają uniknąć silnego głodu oraz utrzymać wysokie tempo metabolizmu. Co ciekawe, zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen wpływa niekorzystnie na apetyt. Dlatego ważne jest, aby dbać o ilość i jakość naszego snu. Skutecznym sposobem na zwalczenie nadmiernego apetytu może okazać się także aktywność fizyczna. Bieganie, jazda na rowerze lub pływanie pozwalają zwiększyć energie i poprawiają samopoczucie.
Leki hamujące apetyt
Gdy wszystkie próby opanowania nadmiernego apetytu okażą się mało skuteczne, warto poprosić o radę farmaceutę. Produkty hamujące łaknienie są dostępne w aptekach w różnych formach: tabletek, kapsułek, kropli, proszku. Wśród nich możemy wyróżnić preparaty zawierające chrom. Są one w szczególności wskazane dla osób, u których występuje duży apetyt na słodycze, odchudzających się oraz otyłych. Chrom jest pierwiastkiem regulującym procesy metaboliczne w organizmie. Pomaga także w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Środki zawierające ekstrakt z morwy białej zmniejszają przyswajanie cukru po spożytym posiłku. Wśród preparatów zmniejszających apetyt możemy wyróżnić także te zawierające ocet jabłkowy, zieloną herbatę czy morszczyn pęcherzykowaty. Przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej oraz przyczyniają się do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Suplementy diety zawierające błonnik wspomagają proces odchudzania oraz przyspieszają pasaż treści jelitowej.