Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego i grubego, która objawia się bólem brzucha i zaburzeniami rytmu wypróżnień. Objawy choroby są niecharakterystyczne i mogą pojawić się w wielu innych schorzeniach. Pacjentom często doskwiera także wzdęty brzuch, uczucie senności czy częste oddawanie moczu. Przyczyna choroby nie jest do końca poznana. Na powstanie zespołu może wliczać się wiele czynników, na które składa się zaburzenie regulacji osi mózg-jelito, zaburzenia składu mikrobioty jelitowej, czy przebycie biegunki bakteryjnej. Stanowi jedną z głównych przyczyn nieobecności w pracy, ponieważ często towarzyszy mu pogorszone samopoczucie. Doraźnie pomocne może okazać się również stosowanie tabletek na zespół jelita drażliwego.
Co na jelito drażliwe?
Prawidłowa dieta jest bardzo ważnym elementem skutecznego leczenia. Dieta bogata w owoce, warzywa i kasze zapewnia odpowiednią ilość błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę przewodu pokarmowego. Przy wzdęciach należy wykluczyć produkty takie jak bób, kapustę, banany, orzechy, rodzynki. Należy zadbać, aby w diecie znalazły się produkty wspierające korzystne bakterie jelitowe, czyli kefiry, maślanki, jogurty. Ważne jest także poznanie metod odreagowania stresu, który może zaostrzać przebieg choroby i przyczyniać się do jej powstania.
Jakie leki na jelito drażliwe?
U większości pacjentów choroba przebiega z okresami poprawy oraz zaostrzeń. Mimo że z chorobą pacjent zmaga się przez całe, życie znane są dziś sposoby leczenia oparte na psychoterapii, przestrzeganiu właściwej diety oraz farmakoterapii. Przy zespole jelita drażliwego stosuje się leki objawowe, przeciwdziałające biegunkom, zaparciom oraz działające rozkurczowo. Na83 proponujemy leki na jelito drażliwe zawierające w swoim składzie szereg drogocennych ziół, takich jak kwiat rumianku, owoc ostropestu plamistego, liść melisy, liść mięty pieprzowej. Na silne biegunki skuteczne mogą okazać się preparaty z rifaksyminą i loperamidem. Polskie Towarzystwo Gastroenterologii zaleca stosowanie preparatów probiotycznych o potwierdzonej badaniami klinicznymi skuteczności. Probiotyki - np. Sanprobi zawierają korzystne szczepy lub mieszanki szczepów. Wspomagająco w zespole jelita drażliwego można stosować także preparaty olejku z mięty pieprzowej, który może łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego poprzez działanie rozkurczowe oraz przeciwzapalne.
W naszej ofercie posiadamy również leki na zaparcia, które mogą pomóc rozprawić się z uporczywą dolegliwością.