Kaszel jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom i infekcjom- głównie o podłożu wirusowym. Czasami bywa także wynikiem stosowanych leków, np. suchy kaszel może się pojawić po dłuższym czasie przyjmowania leków na nadciśnienie z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Częstym zjawiskiem jest też tzw. kaszel palacza, będący następstwem palenia tytoniu. Jak zatem wybrać odpowiednie lekarstwa na kaszel?
Jakie leki na kaszel wybrać?
Leki przeciwkaszlowe są dostępne głównie pod postacią syropów i tabletek. Pomocne w zwalczaniu kaszlu mogą być także inhalacje z użyciem olejków eterycznych lub zwykłej soli morskiej. Syropy i tabletki na kaszel, po które najczęściej sięgają pacjenci, mogą działać na dwa sposoby: albo skutecznie rozrzedzają zalegającą wydzielinę, ułatwiając jej usunięcie z dróg oddechowych albo hamują odruch dokuczliwego kaszlu. Preparat na kaszel, na który się decydujemy, powinien zostać dokładnie dopasowany do rodzaju kaszlu, z jakim się zmagamy.
Preparaty na mokry kaszel
Na kaszel mokry przeznaczone są preparaty wykrztuśne, zawierające w swoim składzie np. wyciągi roślinne (tymianku, korzenia pierwiosnka lekarskiego, bluszczu pospolitego) lub substancje chemiczne tj. bromheksyna lub ambroksol. Wykrztuśnie działa też syrop z sulfagwajakolem lub gwajafenazyna. Syropy wykrztuśne stosuje się w leczeniu kaszlu spowodowanego przeziębieniem oraz chorobami układu oddechowego z zalegającą lepką trudną do odkrztuszenia wydzieliną. Odpowiednio dobrane składniki skutecznie zmniejszają gęstość wydzieliny oraz oczyszczają drogi oddechowe. Najlepiej stosować te preparaty do godziny 17tej, ponieważ prowokowany przez nie odruch wykrztuśny może utrudniać zasypianie.
Leki na suchy kaszel
Przy kaszlu suchym najlepiej sprawdzą się preparaty hamujące odruch dokuczliwego kaszlu np. syrop przeciwkaszlowe z butamiratem. Syropy z liści prawoślazu, podbiału, liści babki lancetowatej, czy kwiatów dziewanny zawierają śluzy roślinne działające powlekająco i kojąco na podrażnione gardło. Tabletki z kodeiną lub dekstrometorfanem także hamują odruch kaszlu, jednak substancje te mogą działać uzależniająco i należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku chrypki i uczucia drapanie w gardle skuteczne mogą być tabletki do ssania z porostem islandzkim.
Jakie lekarstwa na kaszel dla dziecka?
Lekarstwa na kaszel mogą być stosowane u dzieci w różnym wieku w zależności od rodzaju produktu i wskazań producenta. Są to głównie syropy na kaszel. Ważne jest, aby upewnić się, że dany preparat jest odpowiedni dla dziecka i nie zawiera w swoim składzie dużej ilości cukrów i sztucznych aromatów. Na 83 możesz znaleźć syropy na kaszel dla dzieci najwyższej jakości, na bazie miodu, naturalnych aromatów i składników z upraw bio - jak np. GrinTuss Pediatric Syrop dla dzieci 210 g. U dzieci jak i u dorosłych można stosowa inhalacje lub nebulizacje z zastosowaniem odpowiednich roztworów lub olejków. Inhalacje z olejków udrażniają drogi oddechowe oraz miejscowo odkażają. Rodzice często decydują się na inhalacje z soli fizjologicznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, jaki lek na kaszel wybrać, należy skonsultować się z lekarzem lub naszym farmaceutą, bądź zaufanym fito terapeutą.
W naszej ofercie posiadamy również preparaty na katar, które pomogą się z nim rozprawić.