Łupież jest częstą przypadłością skóry głowy. Objawia się najczęściej białym pyłem na włosach, który nadaje im nieestetyczny wygląd. Jest to często spotykana dolegliwość, której możemy się...
Łupież jest częstą przypadłością skóry głowy. Objawia się najczęściej białym pyłem na włosach, który nadaje im nieestetyczny wygląd. Jest to często spotykana dolegliwość, której możemy się pozbyć, stosując odpowiednią terapię.
Co przyczynia się do powstawania łupieżu?
Głównym sprawcą łupieżu jest grzyb z rodzaju Malassezia, który naturalnie występuje na naszej skórze głowy. W przypadku zaburzenia pH skóry głowy i jej podrażnienia dochodzi do zwiększonego wzrostu grzyba. Sprzyjające warunki do jego rozwoju mogą nastąpić na skutek nadużywania kosmetyków do włosów, zbyt rzadkiego mycia włosów lub niedokładnego spłukiwania szamponu podczas mycia. Warto zwrócić uwagę, czy łupież nie jest spowodowany reakcją skóry na nieodpowiedni kosmetyk. Łatwo jest się go pozbyć poprzez zmianę szamponu na inny. Jeśli mimo to problem się nasila, warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.
Leczenie łupieżu
Najskuteczniejszym sposobem leczenia łupieżu jest terapia miejscowa preparatami grzybobójczymi. Przeważnie występują one w postaci szamponów - np. Barwa Szampon Pokrzywa lub emulsji. Preparaty na łupież dostępne Na83 bazują na naturalnych składnikach i ekstraktach roślinnych, które skutecznie oczyszczają skórę głowy, poprawiają kondycję włosów oraz zwiększają ich witalność. Popularną substancją w lekach przeciwłupieżowych jest ketokonazol. Szampony z ketokonazolem stosuje się 2-3 razy w tygodniu przez około miesiąc. Jeśli po skończonej kuracji objawy łupieżu są nadal widoczne, należy skonsultować się z lekarzem. Łupież można leczyć także, stosując preparaty przeciwłojotokowe, które ograniczają ilość sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe. Mogą być stosowane do codziennej pielęgnacji skóry głowy. Gładkość i równowagę fizjologiczną skóry można przywrócić za pomocą środków keratolitycznych, które posiadają właściwości złuszczające zrogowaciałą warstwę skóry. Doustne środki przeciwgrzybicze na łupież są przepisywane przez lekarza, gdy inne metody leczenia zawiodą.
Profilaktyka łupieżu
Pamiętajmy, że po zakończonej kuracji zaleca się stosowanie profilaktyki, ponieważ łupież ma tendencję do nawracania. W codziennej pielęgnacji należy zrezygnować z ciężkich i tłustych kosmetyków, pamiętać o dokładnym spłukaniu włosów po umyciu. W działaniach profilaktycznych ważne jest także dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości witamin i minerałów, ograniczających produkcję sebum. Należy unikać sytuacji stresowych, które mogą wzmagać wydzielanie potu i łoju. Warto włączyć do codziennej rutyny aktywność fizyczną, która minimalizuje szkodliwy wpływ stresu na organizm. Pomocne mogą okazać się także domowe sposoby, takie jak masaż skóry głowy ciepłą oliwą z oliwek lub napary ziołowe.