Selen: suplementacja w autoimmunologicznych chorobach tarczycy – co warto wiedzieć?
Autoimmunologiczne choroby tarczycy rozwijają się, gdy twój własny układ odpornościowy uzna tkankę tarczycy za wroga...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Bakterie i wirusy czyhają wszędzie, ale wielu infekcji można by uniknąć w bardzo prosty sposób, dokładnie myjąc ręce. To przecież najczęściej za pomocą rąk przenosimy drobnoustroje do swojego organizmu. Magister farmacji, kierownik apteki Na83 Izabela Serwan udzieli kilku wskazówek, jak prawidłowo myć ręce.
Bakterie, wirusy, w tym koronawirusy potrafią bytować na różnych powierzchniach, w zależności od panujących warunków, nawet do kilku dni. Gdy ściskamy sobie dłonie lub używamy wspólnych przedmiotów, a potem pocieramy oczy lub dotykamy rękami nosa lub ust przez nasze błony śluzowe dostają się do naszego organizmu obce patogeny.
Dokładne umycie rąk skutecznie usuwa większość zarazków, które znalazły się na naszych dłoniach. Wystarczy zwykłe mydło i zwykła bieżąca woda. Niestety opłukanie rąk samą wodą, bądź użycie mydła przez kilka sekund nie wystarczy, aby pozbyć się ich skutecznie.
Ważniejsze niż rodzaj mydła, w celu pozbycia się z rąk brudu i bakterii, są: czas i technika. Jeśli myjesz ręce powierzchownie, tylko przez kilka sekund, nie licz na to, że pozbędziesz się zarazków. Jeśli chcesz zrobić to skutecznie, myj ręce przez co najmniej 20 - 30 sekund, najlepiej delikatnym mydłem w płynie.
1. Opłucz ręce wodą (temperatura wody nie ma tu znaczenia)
2. Użyj takiej ilości mydła, aby pokryła całe dłonie i dokładnie wyszoruj dłonie, najpierw wnętrze dłoni, a potem ich wierzch
3. Pamiętaj o kciukach, przestrzeniach między palcami i paznokciach
4. Starannie opłucz ręce
5. Wysusz ręce czystym, suchym ręcznikiem
W publicznych toaletach najlepiej używać mydła w płynie i jednorazowych ręczników papierowych, a potem nie dotykać umytymi rękami klamek. We własnym domu ważna jest regularna wymiana ręczników na świeżę, wyprane w temperaturze 60 stopni.
• Po powrocie do domu
• Po wyjściu z toalety
• Przed przygotowaniem posiłków
• Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichaniu
• Po zmianie pieluchy
• Po kontakcie ze zwierzętami
• Po kontakcie z odpadami, ziemią lub surowym mięsem
• Przed kontaktem z kosmetykami i lekami
Nasza Pani Magister radzi, aby codzienną higienę rąk zamienić w przyjemny rytuał. Sama stosuje na co dzień łagodne mydło w płynie na bazie naturalnych składników o działaniu pielęgnacyjnym z dodatkiem olejków eterycznych, aby uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry. Olejki zawarte w mydle, takie jak goździkowy czy tymiankowy znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dzięki temu mydło skutecznie usuwa drobnoustroje a przy tym pięknie pachnie, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Redakcja Na83
Zaloguj się by dodawać komentarze