
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Kiedy patrzysz na reklamy, w których modelki wyglądają perfekcyjnie, mają zawsze nawilżoną cerę, błyszczące włosy i mocne paznokcie, to możesz uznać, że z Tobą jest „coś nie tak”. Zanim zaczniesz tworzyć plan naprawczy pamiętaj, że nawet modelka ze zdjęcia nie wygląda jak modelka ze zdjęcia, bo reklamy powstają z pomocą oprogramowania graficznego. Jednak, jeśli czujesz, że włosy wypadają zbyt intensywnie, skóra jest przesuszona, a paznokcie jak firanka to najpierw zwróć uwagę na swoją dietę, a dopiero potem sięgaj po celowane suplementy. Celowane, czyli dobrane do potrzeb, a nie na chybił trafił.
Zanim przedstawię Ci, na jakie składniki diety i produkty warto zwrócić uwagę, chcę byś pamiętała, żeby nie porównywać się do nierealnych standardów reklamowych. W takiej sytuacji zawsze znajdziesz coś, co jest nie tak.
Twoja skóra, włosy i paznokcie mogą przez swój wygląd „dawać Ci znać”, że w Twojej diecie brakuje składników odżywczych lub, że dzieje się coś niepokojącego z Twoim zdrowiem. Za zmiany w wyglądzie mogą odpowiadać np. problemy z tarczycą. Dlatego niepokojące objawy najlepiej skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i wykluczy podłoże chorobowe. Działanie na własną rękę opóźnia diagnozę.
Widać to, jak na dłoni
Musisz pamiętać, że skóra dość szybko pokazuje, jak żyjesz. Gdy jesteś zmęczona, niewyspana, gdy palisz papierosy, to wszystko, już po kilku dniach, widać na Twojej cerze. Włosy i paznokcie potrzebują dłuższego czasu na to, by „zamanifestować” braki w diecie. Warto wiedzieć, że zarówno włos jak i paznokieć to tkanki martwe (żywa jest skóra głowy, cebulki włosowe oraz macierz paznokcia), które mogą zniszczyć się także mechanicznie. Dzieje się tak np., gdy często nosisz rozpuszczone włosy, które ocierają się o ubranie lub wykonujesz prace domowe bez rękawiczek. Dlatego zanim zastosujesz suplement sprawdź, jak traktujesz swoje włosy i paznokcie.
Skoro włosy i paznokcie to tkanki martwe, to logiczne jest, że zmiany w ich wyglądzie zobaczysz z dużym opóźnieniem i będą one dotyczyć nowych części włosów/paznokci, tych, które dopiero urosną. Nie ma możliwości, że odżywić dietą i/lub suplementami np. końcówki włosów.
Nawodnienie to klucz
Gdy pijesz za mało, to efekty na skórze zauważysz już następnego dnia. Cera będzie przesuszona, szara i zapadnięta. Niewystarczające nawodnienie w dłuższej perspektywie negatywnie wpływa także na Twoje włosy i paznokcie. Dlatego zacznij od tego, by codziennie wypijać minimum 1,5-2 litrów bezkalorycznych płynów. Postaw na wodę wysokozmineralizowaną, która dostarczy Ci wapnia i magnezu – składników mineralnych ważnych dla urody.
Postaw na białko
Białko jest składnikiem budulcowym. Dla Twoich włosów, paznokci i skóry szczególnie istotne są 2 aminokwasy z białka – metionina i cysteina. To one w dużej mierze budują keratynę, składnik strukturalny skóry, włosów i paznokci. Zadbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło pełnowartościowego białka z jajek, ryb, produktów strączkowych i mlecznych oraz chudego mięsa. Źródło białka powinno znajdować się w każdym posiłków głównym.
Tłuszcz jest przyjacielem urody!
Tłuszcz w diecie jest często postrzegany, jako wróg sylwetki i urody. To duży błąd. Nienasycone kwasy tłuszczowe nadają włosom i paznokciom blasku, sprawiają, że są bardziej sprężyste. Niestety w Polsce jadamy zdecydowanie za mało NNKT, szczególnie tych z rodziny omega 3. W Twoim menu nie może zabraknąć oleju lnianego, orzechów włoskich oraz tłustych ryb morskich. Jeśli nie masz dostępu do świeżych, dobrej jakości ryb, to wybierz suplementację np. tranem.
Zadbaj o składniki odżywcze
Wprowadzenie do diety tych składników poprawi wygląd włosów, skóry i paznokci. Zawsze zaczynaj najpierw od uwzględnienia źródeł pokarmowych, dopiero potem myśl o suplementach.
Witamina E
Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem i wpływa na prawidłową regenerację naskórka, a także na podziały komórkowe włosów i paznokci. Znajdziesz ją przede wszystkim w nasionach, pestkach i olejach roślinnych. Uważaj, by nie przesadzić z suplementacją. Witamina E jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach i może kumulować się w organizmie w tkance tłuszczowej.
Biotyna (zwana też witaminą B7)
Biotyna to znany składnik „urodowy”, jeden z najlepiej przebadanych pod tym kątem. Niedobór witaminy B7 przyczynia się do zapalenia skóry oraz zaburzenia wzrostu paznokci i włosów. Witamina ta powszechnie występuje w suplementach dla skóry, włosów i paznokci. W żywności znajdziesz ją w jajkach, mięsie i ryba, a także w niektórych warzywach.
Żelazo
Żelazo pośrednio przyczynia się do poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokcie, gdyż wpływa na ich prawidłowe ukrwienie, dzięki któremu dostarczane są wszystkie pozostałe składniki odżywcze. Żelazo buduje hemoglobinę, czerwony barwnik krwi, który transportuje tlen. Dotleniona i odżywiona skóra to zasługa żelaza. Znajdziesz je w mięsie, jajkach, rybach, nasionach roślin strączkowych.
Krzem
Rolą tego składnika odżywczego jest zapobieganie łamliwości włosów i paznokci oraz przyspieszenie ich wzrostu. Krzem uczestniczy w syntezie kolagenu, przez co wpływa także na elastyczność skóry. Pierwiastek ten znajdziesz w pokrzywie, skrzypie polnym, czosnku czy pełnoziarnistych produktach zbożowych.
Bibliografia:
· Wykaz autoryzowanych oświadczeń żywieniowych dostępny na stronie EFSA: https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=search;
· Andreas M Finner, Nutrition and hair: deficiencies and supplements, Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.doi: 10.1016/j.det.2012.08.015. Epub 2012 Oct 18.
· Mirosław Jarosz i inni, „Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie”, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020.
Zaloguj się by dodawać komentarze