
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Witamina C i cynk, razem czy osobno na skrócenie przeziębienia | Apteka Na 83
Co na zatoki, sprawdzone preparaty i domowe sposoby | Apteka Na 83
Inhalacje ziołami i olejkami - pomoc w przeziębieniu i grypie. | Apteka Na 83
Przeziębienie to najbardziej rozpowszechnione schorzenie zakaźne wśród ludzi, spowodowane przez wirusy. Stan ten trwa kilka dni i daje łagodne objawy, do umiarkowanych znane również jest jako choroba przeziębieniowa, zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani lub jako wirusowe zapalenie nosogardła. Najczęściej chorują dzieci.
Ważne jest wtedy aby odpoczywać, często wietrzyć pomieszczenie, myć często ręce i zapewnić sobie odpowiednią dietę wzbogaconą w owoce i warzywa oraz nawadniać organizm i pić dużo wody. Farmaceuci Na83 przypominają, że niewyleczenie przeziębienie może prowadzić do zapalenia płuc, krtani, oskrzeli, a także w przypadku dzieci do zapalenia ucha środkowego.
Jakie są typowe objawy przeziębienia? Przypominamy"
Dosyć powszechnie wiadomo, że przeziębienie trwa zwykle kilka dni, jednak objawy mogą utrzymywać się dłużej. Typowe objawy przeziębienia utrzymują się zazwyczaj przez 7 dni, a po 3-4 dniach osiągają największe nasilenie, po czym stopniowo ustępują.
Grypa i przeziębienie są infekcjami wywoływanymi przez wirusy, ale różnią się innym przebiegiem.
Grypa rozpoczyna się od wysokiej gorączki, wyższą niż 39 st. C, której towarzyszy ból głowy, bóle mięśniowe oraz osłabienie. Kaszel jest suchy i męczący. Występuje nieżyt nosa. U dzieci mogą pojawić się nudności i wymioty.
Przeziębienie rozpoczyna się stopniowo. Temperatura ciała zazwyczaj nie przekracza 38 st. C, a dolegliwości stawowo-mięśniowe są niewielkie, nie uniemożliwiają codziennej aktywności. Przy przeziębieniu występuje katar, chrypka, kaszel i niewielki ból gardła.
Powikłania po grypie są częstsze niż po przeziębieniu. Grypa i przeziębienie dają podobne objawy, dlatego diagnoza może być niełatwa. Rozpoznanie grypy jest bardzo istotne, ponieważ nieleczona lub leczona niewłaściwie niesie za sobą poważne powikłania. Do najczęstszych powikłań grypy należy między innymi zapalenie płuc, które rozwija się w wyniku zakażenia chorobotwórczymi bakteriami, a także angina czyli stan zapalny gardła i migdałków, zapalenie zatok, zapalenie ucha oraz zaostrzenie chorób przewlekłych zwłaszcza astmy lub cukrzycy. Do cięższych powikłań grypowych należą zapalenie mięśnia sercowego zwłaszcza u osób starszych, zapalenie mięśni, bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Przeziębienie można leczyć domowymi sposobami lub wspomóc się preparatami z apteki. Dostępne w aptece są leki na przeziębienie bez recepty, które pozwalają na radzenie sobie z katarem i bólem gardła. Niestety wiele osób zażywa leki z pominięciem wskazówek dotyczących dawkowania. W aptece Na83 zawsze przypominamy naszym pacjentom, że leki te mogą wywoływać szereg skutków ubocznych np. oddziaływać na układ nerwowy oraz układ krwionośny i powinny być stosowane jedynie w naprawdę mocno uzasadnionych przypadkach. Nie należy stosować leków na własną rękę, po poradę należy zgłosić się do lekarza lub farmaceuty. .
W domowym zaciszu można przyrządzić napary z ziół i ciepłe herbaty z dodatkiem imbiru, maliny, czarnego bzu, lipy, dzikiej róży, miodu i soku z cytryny.
Dodatek imbiru działa rozgrzewająco, a lipy i maliny napotnie. Sporządzić przed snem można również ciepłe mleko z miodem i masłem.
Świetnie sprawdzą się przy przeziębieniu także ziołowe napary z tymianku, szałwii, rumianku i rozmarynu, goździków. Zastosowanie znajdują także olejki eteryczne z drzewa herbacianego, do inhalacji można użyć: olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy.
Świeży czosnek można włączyć do diety w trakcie przeziębienia lub wąchać zapach ze względu na jego właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Stosowanie maści rozgrzewających do nacierań klatki piersiowej i pleców też wpływa korzystnie.
Domowe metody mogą pomóc uporać się z dolegliwościami przeziębienia łagodząc nieprzyjemne objawy, warto w tym czasie zapewnić sobie odpoczynek.
Do typowych leków stosowanych przy przeziębieniu należą:
Na83 uważamy, że nie ma kategorycznych przeciwskazań, by w czasie przeziębienia przebywać zamkniętym w domu. Można wyjść na spacer, o ile objawy choroby nie są zbyt poważne i nie masz kontaktu z innymi ludźmi. Spacer na świeżym powietrzu może pomóc w łagodzeniu objawów przeziębienia, takich jak katar czy kaszel.
Jednakże jeśli pogoda jest wietrzna, a temperatury niskie, zalecamy pozostanie w domu i wygrzewanie się.
Przypominamy, w przypadku przeziębienia unikaj dużych skupisk ludzi oraz często myj ręce.
Przeziębienie nie jest zazwyczaj niebezpieczne, niestety czasami zdarza się, że nieleczone może zmienić się np. w infekcję bakteryjną. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio postępować już od wystąpienia pierwszych objawów przeziębienia.
Należy pić dużo wody, ograniczyć intensywny ruch i stres, przejść na tryb "oszczędzania się". Nieleczone i źle leczone przeziębienie może przejść w infekcję bakteryjną.
Jeśli odczuwamy niedogodności związane ze zwykłym przeziębieniem, zwykły ból gardła, katar, obniżone samopoczucie , gdy zastosujemy preparaty rozgrzewające i na ból gardła, w ciągu dwóch czy trzech dni samopoczucie powinniśmy się poczuć lepiej. Jeżeli tej poprawy tym czasie nie zaobserwujemy, a nawet czujemy się coraz gorzej, warto zgłosić się do lekarza.
Bibliografia
1. Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., 2007. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa,. ISBN-978-83-200-3401-1
2. Kohlmünzer S., 2007. Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, ISBN-83-200-2436-6.
3. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/przeziebienie-przyczyny-objawy-leczenie-aa-ZpoX-xhGn-1oU4.html
4. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/co-na-przeziebienie-leki-na-przeziebienie-ktore-trzeba-miec-w-domu-aa-wRqs-749c-TYdr.html
Zaloguj się by dodawać komentarze