
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Zastanawiasz się, jak złagodzić katar i kaszel, by infekcja była mniej dokuczliwa? Katar nieźle dał Ci w kość i na długie dni utrudniał normalne funkcjonowanie? Co zastosować, by było trochę lżej? Często zapominamy, że istnieją proste sposoby, pozwalające na udrożnienie nosa i skrócenie czasu trwania dolegliwości. W aptece Na83 doradzamy, by zacząć stosować inhalacje z dodatkiem naparów z ziół lub olejków eterycznych, a poprawi się jakość oddychania i nawilżenie błon śluzowych.
Przypominamy jednak, aby przed wyborem metody inhalacji skorzystać z fachowej porady farmaceuty. W przypadku pogorszenia samopoczucia zawsze najlepszym wyborem będzie wizyta u lekarza. Nie poleca się stosowania olejków eterycznych dla dzieci, alergików, a także kobiet w ciąży. W tych przypadkach należy zachowywać wyjątkową ostrożność (!)
Do przygotowania inhalacji z zastosowaniem ziół świetnie sprawdzą się zioła sypane tj.:
koszyczek rumianku, liść szałwii, ziele tymianku, owoc kopru włoskiego, lub aromatyczne przyprawy kuchenne goździki lub rozmaryn. Do 1 litra zagotowanej wody wrzuć dwie saszetki ziół i poczekaj 5 minut, aż się zaparzą. Przykryj głowę ręcznikiem i poddaj się kilkunastominutowej inhalacji. Takie inhalacje warto stosować 1-2 razy dziennie.
Inhalację solą fizjologiczną są polecaną metodą w szczególności dla dzieci. Do przygotowania takiej inhalacji, konieczne jest specjalne urządzenie – nebulizator.
Urządzenie to zamienia wlaną do niego sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę. Wdychanie odbywa się przez maseczkę inhalującą, którą należy przyłożyć do dróg oddechowych dziecka. Inhalacja solą fizjologiczną działa nawilżająco na śluzówkę nosa i zapobiega namnażaniu się bakterii. Regularne stosowanie nebulizacji z solą fizjologiczną skraca czas trwania infekcji.
Inhalacja z soli kuchennej zalecana jest głównie na katar dla dorosłych. Inhalacje z zastosowaniem soli skutecznie oczyszczają drogi oddechowe. Inhalację te w łatwy sposób można przygotować domowymi sposobami, podobnie jak inhalacje z olejkiem czy z naparem z ziół.
Do miski z gorącą wodą wystarczy wsypać łyżkę soli, nie więcej aby nie podrażnić śluzówki i wdychać parę przez 10-15 minut. Takie inhalacje warto stosować 1-2 razy dziennie.
Amol to jeden z tych leków ziołowych, którego popularność nie maleje. Stosowany jest do nacierań można go dodawać do kąpieli i... wdychać! Jednym ze sposobów wykorzystania amolu jest właśnie inhalacja. Inhalacje z parą wodną i dodatkiem amolu stosuje się przy przeziębieniu, zwalczaniu bólu gardła, katarze i gorączce. Lek ten znakomicie wpływa na drogi oddechowe. nebulizacji z amolem nie powinny stosować osoby, które są uczulone na którykolwiek składnik leku (m.in.: goździki, mentol, miętę pieprzową, lawendę czy korę cynamonową).
.Jak przygotować inhalację?
Łyżeczkę amolu/ kilka kropli inhalolu lub olbas oil wlewamy na 1 litr gorącej wody i wdychamy pod przykryciem z ręcznika.
Inhalacje z olejków eterycznych na przeziębienie są jedną z metod wsparcia leczenia w sposób naturalny. Do inhalacji z użyciem olejków należy wybierać tylko te wysokiej jakości i ze 100% składem czystego olejku. W asortymencie naszej apteki internetowej oferujemy olejki tylko zaufanych producentów.
O tym, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z aromaterapii, przeczytasz w tym artykule, który powstał pod redakcją Polskiego Towarzystawa Aromaterapeutycznego.
Podczas inhalacji składniki olejków eterycznych działają bezpośrednio na drogi oddechowe.
Istotna jest systematyczność i regularność stosowania inhalacji. Możliwości do zastosowania olejków w okresie przeziębienia jest kilka, dlatego polecamy wybrać dla siebie najbardziej skuteczną i przyjemną metodę.
Inhalacje z olejkami eterycznymi można zastosować na kilka sposobów m.in.:
● bezpośrednie inhalacje
● inhalację nad para wodną,
● zastosowanie dyfuzorów, kominków,
● kąpiele,
● masaże.
Inhalacje bezpośrednie
Inhalacje podczas przeziębienia można robić bezpośrednio z buteleczki lub wkropić 2-3 krople olejku na chusteczkę higieniczną i wdychać w miarę potrzeby. Do tego celu idealnie nadaje się olejek miętowy, tymiankowy i eukaliptusowy.
Inhalacje nad para wodną
Do inhalacji potrzebujemy:
● niewielką miskę,
● czysty ręcznik,
● dodatek do inhalacji możemy wybrać m.in. olejki eteryczne, suszone zioła, sól fizjologiczną lub kuchenną i gotowe mieszanki olejków tj. amol, olbas oil, inhalol.
1. Do miski dodajemy wybrane składniki i zalewamy wrzątkiem.
2. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem pochylając się nad miską, z bezpiecznej odległości, by się nie poparzyć.
3. Przez kilka minut wdychamy spokojnie parę nosem i wydychamy ustami, w przypadku bólu gardła należy wdychać parę ustami.
Takie inhalacje działają odkażająco, powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i udrożnienie nosa. Jednocześnie pomagają łagodzić podrażnienia skóry spowodowane częstym używaniem chusteczek do nosa.
Szczególna uwagę na inhalacje z użyciem gorącej pary wodnej zwrócić powinny osoby z bardzo wrażliwą skórą i te o cerze naczynkowej, aby uniknąć podrażnień nie zaleca się stosowania takiej formy inhalacji.
Dyfuzor/ kominek
Pomocne w zwalczaniu infekcji jest rozpylanie olejków eterycznych przy użyciu ultradźwiękowych dyfuzorów lub kominków do aromaterapii. Działają jako nawilżacz, atomizer i dyfuzor zapachów. Po napełnieniu urządzenia odpowiednią ilością wody i olejków eterycznych, mieszanina rozprasza się w postaci aromatycznej mgły w powietrzu i aktywuje korzystne składniki olejków.
Masaż olejkami eterycznymi na przeziębienie
Do wykonania masażu z olejkami będzie potrzebny olej bazowy, aby stężonego olejku nie stosować bezpośrednio na skórę. najlepiej użyć do 5 kropli olejku na 2 łyżki oleju bazowego.
Warto połączyć olejki: tymiankowy i sosnowy lub użyć tylko olejku eukaliptusowego. Masujemy plecy i klatkę piersiową. Najlepiej wykonywać okrężne ruchy.
Kąpiele z olejkami na przeziębienie
Kąpiel powinna trwać ok. 15-20 min nie dłużej aby nie podrażnić skóry. Taka kąpiel ma właściwości inhalujące, odprężające i rozgrzewające. Polecane są olejki: lawendowy, tymiankowy i eukaliptusowy. Olejek wkrapiamy do wanny z ciepłą wodą i mieszamy. Dobrym sposobem jest skropienie olejkami grubej soli himalajskiej i w takiej postaci dodanie ich do wanny.
Temperatura wody powinna maksymalnie wynosić 40-45 stopni Celsjusza. Do jednej kąpieli używamy nie więcej niż 10 kropli olejku.
W tabeli zawarliśmy zestawienie polecanych olejków eterycznych do inhalacji dla dorosłych w okresach przeziębienia.
działanie antyseptyczne w obrębie układu oddechowego. Do gorącej wody wkraplamy kilka kropli olejku i wdychamy opary przez kilka minut |
|
Polecany również do rozpylania w powietrzu. |
|
przeziębienie, katar, grypa i zapalenie oskrzeli. Działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Do gorącej wody wkraplamy kilka kropli olejku i wdychamy opary przez kilka minut |
|
ból gardła, kaszel, zapalenie oskrzeli. Gdy pojawi się katar, zastosowany szybko, powstrzymuje go. Posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, |
|
|
pomaga udrożnić zatkany nos, ułatwia oddychanie, pomaga przy bólach głowy i zapaleniu zatok. Posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, bakteriobójcze. Do gorącej wody wkraplamy kilka kropli olejku i wdychamy opary przez kilka minut |
Pamiętaj, że inhalacje należy wykonywać nie więcej niż 3 razy dziennie i odpoczywać przez pół godziny po inhalacji. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu olejków eterycznych – ich nadmiar może być szkodliwy, a w niektórych przypadkach nawet toksyczny. Dla dzieci w wieku do 4 lat nie należy stosować olejków, ponieważ mogą wywołać duszności związane z nadwrażliwością układu oddechowego.
Dla małych dzieci najbardziej polecane są inhalacje z użyciem nebulizatorów. Inhalatory dostępne w aptekach nadają się do inhalacji solami dostępnymi w gotowych ampułkach.
Do nebulizatorów nie wolno dodawać olejków eterycznych, ponieważ może to uszkodzić aparaturę nebulizatora.
Bibliografia
Matławska I., 2008. Farmakognozja. Wyd. Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań. ISBN-978083-7597-004-3.
Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., 2007. Fitoterapia i leki roślinne. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa. ISBN-978-83-200-3401-1
Inhalacje z olejków eterycznych na przeziębienie - Lawendowe Pola
https://lawendowepola.com/inhalacje-z-olejkow-eterycznych-na-przeziebienie/
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/domowe-inhalacje-na-katar-i-przeziebienie-aa-svpN-ptdK-Q89d.html?fbclid=IwAR0ecYvzaT5Kk2D0wTWf37uxTDW5K0g8YWwppJNCYSs9CPDTuXwsV3yiDnk
https://leki.pl/poradnik/olejek-do-inhalacji-domowe-sposoby/
https://herbiness.com/olejki-do-inhalacji-kiedy-po-nie-siegnac/
https://lawendarium.pl/olejki-eteryczne-w-leczeniu-przeziebien.html
https://www.ekologia.pl/zdrowie/aromaterapia/olejek-bazyliowy-wlasciwosci-i-dzialanie-jak-stosowac-olejek-bazyliowy,26243.html
Zaloguj się by dodawać komentarze