
Kiedy warto stosować preparaty z elektrolitami?
Odwodnienie organizmu niesie z sobą liczne powikłania i stanowić może nawet (w skrajnych przypadkach) zagrożenie dla...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Aromaterapia – czy to działa? Czy aromaterapia to przejściowa moda, kolejny zdrowotny trend? Zainteresowanie olejkami eterycznymi jest coraz większe, a w internecie krąży równie dużo mylnych informacji. Czym tak naprawdę jest aromaterapia i czego można się spodziewać po tzw. terapii zapachem, postanowiliśmy zapytać prawdziwych specjalistów z Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego, uznawanych za propagatorów aromaterapii w Polsce. Odpowiedzi na temat działania aromaterapii udzielili poniżej.
Nazwa polska aromaterapia w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego aromatherapie znaczy “terapia zapachem”. “Terapia zapachem” nie jest jednak nazwą w pełni ścisłą, gdyż aromaterapia wykorzystuje wiedzę zarówno o wpływie zapachu na stan emocjonalny jak i samopoczucie człowieka (u którego zmysł węchu jest najczulszy w porównaniu z innymi zmysłami), jak i również inne oprócz zapachowych, cenne właściwości olejków eterycznych: np. bakteriobójcze, grzybobójcze, wykrztuśne, rozkurczające, rozgrzewające, łagodzące podrażnienia i bóle. Stąd zastosowanie aromaterapii jest bardzo wszechstronne, począwszy od stanów emocjonalnych, przez szeroko rozumiany zespół problemów skóry, mięśni, stawów czy układu oddechowego.
Aromaterapia jest metodą terapii przy pomocy naturalnych olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu:
Stosowane w aromaterapii naturalne olejki eteryczne, o pięknych i różnorodnych zapachach, występujące w roślinach (pąkach, liściach, korzeniach, korze, kwiatach, owocach, łodygach) – wydzielane przez wyciskanie i destylację z parą wodną – to wieloskładnikowe mieszaniny skomplikowanych struktur chemicznych. Są bardzo trudne, a raczej niemożliwe do odtworzenia, nawet przy nowoczesnych metodach współczesnych laboratoriów badawczych. To, co potrafi zsyntetyzować natura, nadal pozostaje nieosiągalne dla człowieka. Ale właśnie dlatego naturalne olejki eteryczne tak dobrze służą człowiekowi.
Aromaterapia łączy w sobie piękno naturalnych zapachów olejków eterycznych z ich właściwościami łagodzącymi różne dolegliwości. Ponieważ forma, w jakiej stosuje się w aromaterapii olejki eteryczne to odparowywanie i wdychanie olejków, kąpiel z dodatkiem olejków oraz masaż z olejkami eterycznymi – są to zabiegi przyjemne, dalekie od łykania pastylek czy kłucia igłą strzykawki. Towarzyszy tym zabiegom bliski każdemu zapach natury. Olejki eteryczne jako substancje naturalne wskazane są dla zdrowia, nie powodują bowiem objawów ubocznych. Jeżeli stosuje się aromaterapię z uwzględnieniem zasad i przeciwwskazań jest to metoda w pełni bezpieczna.
Spośród blisko 100 olejków eterycznych, które znane są i stosowane w aromaterapii, można wybrać te o znaczeniu podstawowym:
1. Bezsenność, bóle głowy, napięcie nerwowe – olejek eteryczny lawendowy (INCI: Lavandula Angustifolia Oil) o łagodnym, kwiatowym zapachu, skutecznie uspokaja i działa nasennie. Najlepszy do wieczornej kąpieli.
2. Brak koncentracji – olejek eteryczny mięty pieprzowej (INCI: Mentha Piperita Oil) o orzeźwiającym, chłodnym charakterystycznym zapachu mentolu, rozjaśnia umysł i ułatwia skupienie się na rozwiązywaniu zadań umysłowych. Najlepszy w kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze.
3. Dołki psychiczne, zmienne nastroje – olejek eteryczny geraniowy (INCI: Pelargonum Graveolens Flower Oil) o ciepłym, słodkim, kwiatowym zapachu,, przywraca wiarę w siebie i równowagę emocjonalną. Najlepszy w kominku aromaterapeutycznym lub dyfuzorze
4. Stres, napięcie – olejek eteryczny grejpfrutowy (INCI Citrus Grandis Peel Oil) o cytrusowym, zielonym zapachu, wycisza, odpręża i relaksuje. Najlepszy w masażu.
5. Zmęczenie, apatia – olejek eteryczny rozmarynowy (INCI: Rosmarinus Officinalis Flower Oil) o zapachu ziołowym, działa silnie stymulująco, usuwa zmęczenie fizyczne i umysłowe. Jest także łagodnym afrodyzjakiem. Najlepszy do kąpieli lub masażu.
6. Przeziębienia – olejek eteryczny sosnowy (INCI Pinus Silvestris Leaf Oil) o znanym i lubianym zapachu lasu sosnowego po deszczu. Działa przeciwbakteryjnie, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się. Najlepszy w kominku aromaterapeutycznym, dyfuzorze lub do inhalacji.
7. Bóle reumatyczne i inne – olejek eteryczny goździkowy z pąków (INCI: Eugenia Caryophyllus Flower Oil) o silnym, korzennym, piernikowym zapachu, działa rozgrzewająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Najlepszy w kąpieli lub masażu.
8. Nadmierna potliwość i zły zapach skóry – olejek bergamotowy (INCI: Citrus Aurantium Bergamia Peel Oil) o świeżym cytrusowym zapachu, charakterystycznym dla wody kolońskiej. Hamuje rozwój bakterii powodujących rozkład i zły zapach potu. Najlepszy do kąpieli, moczenia nóg i płukania jamy ustnej
9. Celulite – olejek cyprysowy (INCI: Cupressus Sempivirens Oil) o intensywnym leśnym zapachu, pobudza krążenie, najlepszy w masażu lub kąpieli.
10. Zmarszczki – olejek różany (INCI: Rosa Damascena Flower Oil) o pięknym niepowtarzalnym zapachu, który jest wzorcem zapachu kwiatowego. Najlepszy w kosmetykach.
Wszystkie olejki i ich mieszanki są substancjami o intensywnym działaniu i w ich stosowaniu należy przestrzegać podanych w ulotkach instrukcji i sposobów stosowania a także zwracać uwagę na podane ograniczenia. Podstawowe zasady zawiera podany niżej Dekalog Aromaterapii
1. Używaj tych olejków i mieszanek olejków, których zapach najbardziej Ci odpowiada.
2. Przygotowując mieszankę, nie mieszaj ze sobą więcej niż 5 olejków eterycznych. I tak każdy z nich zawiera wielkie bogactwo cennych składników.
3. Nie stosuj większych dawek olejków, niż jest to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie, 15-30 kropli w 50 ml oleju roślinnego do masażu.
4. Nie stosuj olejków eterycznych doustnie.
5. Nie stosuj nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. Do masażu rozpuszczaj je w tzw. nośniku, którym powinien być naturalny olej roślinny.
6. Przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonaj test uczuleniowy. Kroplę olejku lub mieszanki rozpuść w łyżce oleju roślinnego i wetrzyj za uchem albo na mostku. Jeżeli w ciągu 12 godzin nie pojawi się czerwony odczyn, podrażnienie lub swędzenie olejek możesz stosować.
7. Nie łącz kąpieli aromaterapeutycznej z myciem ciała w płynach pianotwórczych. Zanurz się w ciepłej kąpieli przynajmniej na 15 minut i poddaj się relaksowi.
8. Pamiętaj o ogólnych przeciwwskazaniach. W przypadku ciąży, uczulenia, wieku dziecięcego, wystawiania skóry na promienie UV stosuj się do zaleceń aromaterapeuty.
9. Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości.
10. Stosuj olejki eteryczne z przekonaniem o ich leczniczych właściwościach, czerpiąc przyjemność z piękna ich zapachów.
„Artykuł przedstawiony na stronie zatytułowany:" Aromaterapia czy to działa" jest autorstwa Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego przygotowany jako odpowiedź na pytanie Apteki Na83, objęty prawem autorskim i podlega ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tego materiału w całości lub w części bez pisemnej zgody autora jest zabronione.
Zapraszamy na strony www.pta.org.pl, www.aromaterapia.pl i wydawanego przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne Kwartalnika „Aromaterapia”
www.literatura.aromaterapia.pl.
UWAGA! NIGDY NIE NALEŻY STOSOWAĆ NIEROZCIEŃCZONYCH OLEJKÓW ETERYCZNYCH BEZPOŚREDNIO NA SKÓRĘ!
Zaloguj się by dodawać komentarze