Selen: suplementacja w autoimmunologicznych chorobach tarczycy – co warto wiedzieć?
Autoimmunologiczne choroby tarczycy rozwijają się, gdy twój własny układ odpornościowy uzna tkankę tarczycy za wroga...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Wybór najlepszego preparatu z przebadanym składem i zmiana diety to zawsze pierwszy krok by skutecznie uzupełnić niedobory witamin i składników mineralnych. Druga zasada to regularne zażywanie preparatu według wskazań lekarza bądź farmaceuty. Nawet najlepszy preparat nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeśli będzie stał u Ciebie na półce i przypomnisz sobie o nim raz na jakiś czas. Po trzecie, Na83 przypominamy, że ogromne znaczenie ma pora przyjmowania preparatów. Niektóre witaminy i minerały warto przyjmować w porze porannej, a inne wieczorem. Należy pamiętać, że przyjmowanie witamin i minerałów uzależnione jest również od stosowania leków, kluczowe jest zasięgnąć wówczas porady lekarskiej.
Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem? Sprawdzone rady z Apteki Na83. | Apteka Na 83
Jakie selen ma właściwości i jak wybrać najlepszy preparat z selenem | Apteka Na 83
Jak wybrać dobry preparat z żelazem | Apteka Na 83
Witaminy, minerały i inne substancje oddziałują między sobą i w różny sposób się rozkładają, dlatego należy je brać w określony sposób.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach tj. A, D, E i K najlepiej przyjmować z posiłkiem zawierającym tłuszcze. Natomiast witaminy rozpuszczalne w wodzie jak witamina C, B podczas popijania wodą, najlepiej przyjmować przed pierwszym posiłkiem lub po nim. Zalecenia stosowania takie jak: czy stosować witaminę lub minerał przed posiłkiem, z posiłkiem, po posiłku lub niezależnie od posiłku, najczęściej znajdziesz na opakowaniu preparatu. Pamiętaj! Suplement, który zalecany jest, by przyjmować go z posiłkiem lepiej się wchłania i nie powoduje niestrawności. Niektóre suplementy nie mają wpływu na przyjmowany pokarm.
Suplementy zawierające witaminy i minerały generalnie najlepiej popijać wodą.
W przypadku suplementacji minerałami najważniejsze, co warto zapamiętać, to że są one w stanie wchodzić między sobą w interakcje. Powinny być przyjmowane osobno i o różnych porach w ciągu dnia, dla pewności, że nie będą zaburzały nawzajem swojego wchłaniania.
Mogą być przyjmowane zarówno z zimną, jak i z ciepłą wodą. Podczas przyjmowania z kwaśnymi potrawami minerały wchłaniają się lepiej, gorzej wchłaniają się przyjmowane razem z błonnikiem.
Kiedy brać witaminy i minerały, aby wesprzeć prawidłowe funkcje organizmu? Czy należy je suplementować rano, czy wieczorem? Szybką odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.
Witaminy z grupy B dla optymalnego poziomu energii warto przyjmować rano przed lub po posiłku.
Witaminę D warto przyjmować podczas posiłku zawierającego tłuszcz, takiego jak obiad lub wczesna kolacja. Nie poleca się jej stosować bezpośrednio przed snem ponieważ może zaburzać produkcję melatoniny, która reguluje sen.
Witaminę C można przyjmować o dowolnej porze, najlepiej rano a następnie w ciągu dnia w mniejszych dawkach, pomaga zwiększać wchłanialność żelaza. Dobrym połączeniem jest witamina C i E.
Witaminy A i E najlepiej brać wieczorem podczas posiłku zawierającego tłuszcze.
Witaminę K można brać o dowolnej porze, ale najlepiej jednocześnie z wapniem i witaminą D. Witamina K z witaminą A nawzajem ograniczają swoje wchłanianie.
Selen jest jednym z minerałów, których organizm potrzebuje w niewielkich ilościach do prawidłowego funkcjonowania. Pora przyjmowania nie ma znaczenia, z wyjątkiem osób ze schorzeniami tarczycy wtedy najlepiej brać rano przed posiłkiem.
Magnez można brać wieczorem, pozwala wyciszyć układ nerwowy i sprzyja spokojnemu zasypianiu. Reguluje również wydzielanie melatoniny. Nie ma znaczenia, czy jest przyjmowany z posiłkiem.
Magnez warto spożywać w trakcie lub tuż po posiłku,najlepiej wysokobiałkowego nigdy na pusty żołądek. Suplementowanie wraz z posiłkami może uchronić nas przed skutkami ubocznymi suplementowania, takimi jak biegunka czy wymioty.
Chrom najlepiej przyjmować w trakcie posiłku oraz popijać dużą ilością wody. Najlepiej jeśli występuje on w postaci pikolinianu chromu.
Cynk najlepiej brać z posiłkiem, stosowany na czczo może powodować mdłości. Cynk, żelazo i wapń nawzajem zaburzają swoje wchłanianie. Lepiej przyjmować cynk podczas obiadu, wapń wieczorem a żelazo rano. Przyjmowanie cynku wpływa na poziom miedzi, więc dobrze brać je w odpowiednich proporcjach. Większe dawki cynku mogą być przyjmowane tylko przez krótki czas lub według wskazań lekarza.
Potas jest jednym z minerałów, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi w bardzo dużych ilościach. Może być przyjmowany zarówno rano, jak i wieczorem.
W razie wątpliwości uzupełnienia swojej diety w witaminy i minerały warto poradzić się lekarza, szczególnie kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować suplementację z lekarzem. Warto wybierać suplementy z certyfikatem i z zaufanych źródeł.
Na 83 na koniec przypominamy, w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów ważne jest, aby trzymać się ustalonych pór przyjmowania witamin i minerałów oraz sposobu dawkowania. Ilość witamin i minerałów powinna być zbilansowana, żeby nie doprowadzić do ich niedoboru lub nadmiaru.
Bibliografia
1. Hordyjewska A., Pasternak K.; Selen i jego rola w organizmie człowieka; Bromatologia i Chemia Toksykologiczna; 37 (1), 2004, s. 9-18
2. Ratajczak M., Gietka-Czernel M.; Rola selenu w organizmie człowieka; Postępy Nauk Medycznych, 12, 2016, s. 929-933
3. Zasada, M., & Adamczyk, A. (2018). Witamina A. Budowa i mechanizm działania. Kosmetologia estetyczna, 5(7), 517-521.
4. Szymańska, R., Nowicka, B., & Kruk, J. (2009). Witamina E: metabolizm i funkcje. Kosmos, 58(1-2 (282-283)).
5. Gröber U, Schmidt J, Kisters K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015 Sep 23;7(9):8199-226. doi: 10.3390/nu7095388. PMID: 26404370; PMCID: PMC4586582.
6. Skoracka K, Ratajczak AE, Rychter AM, Dobrowolska A, Krela-Kaźmierczak I. Female Fertility and the Nutritional Approach: The Most Essential Aspects. Adv Nutr. 2021 Dec 1;12(6):2372-2386. doi: 10.1093/advances/nmab068. PMID: 34139003; PMCID: PMC8634384.
7. Mocchegiani E, Romeo J, Malavolta M, Costarelli L, Giacconi R, Diaz LE, Marcos A. Zinc: dietary intake and impact of supplementation on immune function in elderly. Age (Dordr). 2013 Jun;35(3):839-60. doi: 10.1007/s11357-011-9377-3. Epub 2012 Jan 6. PMID: 22222917; PMCID: PMC3636409.
8. Amini L, Chekini R, Nateghi MR, Haghani H, Jamialahmadi T, Sathyapalan T, Sahebkar A. The Effect of Combined Vitamin C and Vitamin E Supplementation on Oxidative Stress Markers in Women with Endometriosis: A Randomized, Triple-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial. Pain Res Manag. 2021 May 26;2021:5529741. doi: 10.1155/2021/5529741. PMID: 34122682; PMCID: PMC8172324.
9. https://www.medonet.pl/leki-od-a-do-z/witaminy-i-mineraly,kiedy-przyjmowac-witaminy--oto-najlepsza-pora-dnia--beda-sie-lepiej-wchlaniac,artykul,70603305.html
Zaloguj się by dodawać komentarze