
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Elektrolity to substancje mineralne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. O tym, jakie mają znaczenie, możemy przeczytać w poprzednim wpisie. Również tam znajdziemy informacje dotyczące tego, czym grozi ich niedobór. Jednym z stanów predysponujących do niego jest właśnie biegunka. Prowadzi ona do wzmożonej utraty elektrolitów i wody.
A czym jest sama biegunka, inaczej nazywana rozwolnieniem? To stan, w którym pacjent oddaje luźne stolce (o konsystencji płynnej, wodnistej lub półpłynnej) z większą częstotliwością, więcej niż trzy razy na dobę. Pamiętać należy, że biegunką nie jest częste oddawanie stolca przez dzieci karmione piersią. Jest to u nich typowe.
Odpowiedzmy sobie na kilka najczęściej pojawiających się pytań w kontekście biegunki. Co jest jej powodem? Wywołać ją mogą różne czynniki, takie jak:
- wirusy, głównie rota- i norowirusy, bakterie (powszechnie znane Salmonella czy E. coli), pasożyty,
- spożycie zepsutych bądź skażonych pokarmów, co prowadzi do zatrucia,
- nietolerancje i alergie pokarmowe,
- silny stres,
- leki, takie jak antybiotyki, nadużywane środki przeczyszczające, chemioterapeutyki i inne,
- przewlekłe choroby układu pokarmowego (choroba Leśniewskiego-Crohna, zespół złego wchłaniania, zespół jelita drażliwego – IBS).
U wielu osób obserwuje się też biegunkę występującą po wypiciu kawy. Jest to spowodowane działaniem zawartej w niej kofeiny, która pobudza ruchy jelit (ich perystaltykę) co prowadzi do rozluźnienia stolca.
Dzięki zidentyfikowaniu przyczyny będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego postępowania, które doprowadzi do wyzdrowienia lub w wypadku stanów przewlekłych do zniwelowania ich.
Kiedy powinniśmy udać się do lekarza? Alarmującymi objawami są:
- biegunka, która trwa dłużej niż trzy dni i nie ustępuje,
- w stolcu zauważamy krew, śluz lub ropę,
- mamy wysoką gorączkę – ponad 39 stopni Celsjusza,
- biegunka jest bardzo intensywna,
- silne osłabienie i pojawienie się objawów odwodnienia, takich jak suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, zawroty głowy, zmniejszona objętość moczu,
- wystąpienie tego stanu po podróży do krajów tropikalnych.
Jeżeli jest łagodna, nie obserwujemy u siebie alarmujących objawów, to możemy próbować poradzić sobie z nią sami. Należy przyjmować dużo płynów, unikać tych szczególnie gorących, gazowanych lub zimnych, stosować dietę lekkostrawną. Wskazane będzie użycie preparatów na nawodnienie. Zadbajmy też o regenerację organizmu poprzez odpoczynek i odpowiednią ilość snu.
Dostępne są bez recepty wyroby medyczne zawierające taninian żelatyny oraz typowe leki stosowane przeciwbiegunkowo, takie jak:
- chlorowodorek loperamidu,
- nifuroksazyd,
- białczan taniny.
W postępowaniu przeciwbiegunkowym znaczenie ma również węgiel aktywny, który na swojej powierzchni absorbuje toksyny mogące podrażniać ściany jelita. Z preparatów ziołowych skuteczne są napary z korzenia kobylaka, który wpływa normująco na pracę przewodu pokarmowego oraz z owoców borówki czernicy, która działa ściągająco poprzez zawartość garbników.
Smecta proszek 3.76g x 30 torebek
IPSEN CONSUMER HEALTHCARE
Imodium Instant 2mg x 6 tabletek
MCNEIL HEALTHCARE...
Borówka czernica owoc x 50 g ( data ważności 31.08.2025 )
ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE...
Podstawowym działaniem powinno być jednak uzupełnianie traconych elektrolitów i wody. Zastosowanie odpowiednich preparatów dostępnych bez recepty w naszej aptece Na83 pozwoli nam zrobić to najefektywniej.
Elektrolity na biegunkę najlepiej jest rozpuszczać w chłodnej, przegotowanej wodzie i pić powoli. Nie należy przekraczać rekomendowanej przez producenta ilości do spożycia. Nawadnianie organizmu możemy prowadzić suplementami. Jest to bardzo zróżnicowana grupa zawierająca preparaty wyróżniające się poprzez:
- skład dobrany do potrzeb, te z obniżoną zawartością sodu i glukozy przeznaczone dla seniorów, te bez cukru dostosowane dla potrzeb cukrzyków czy osób starających się ograniczać cukier w diecie,
- elektrolity przeznaczone dla dzieci już od trzeciego roku życia, o pysznym owocowym smaku, chętnie przyjmowane przez najmłodszych,
- postać w jakiej są dostępne, możemy wybierać między tabletkami musującymi, saszetkami lub gotowymi roztworami,
Dostępne są również elektrolity zarejestrowane jako żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, które stosować można już u niemowląt. I w tej grupie możemy wybierać wśród wielu preparatów różniących się składem i smakiem. Pozwala to na maksymalne dopasowanie preparatu do potrzeb konkretnej osoby.
Niedawno na rynku pojawiły się nowe, ciekawe produkty. Zawierają one w saszetkach przeznaczonych dla dzieci Actitan-F roślinny kompleks molekularny tanin i flawonoidów, a w wersji dla osób dorosłych (kapsułki) Actitan-P będący połączeniem tanin i polifenoli. Preparaty te wyróżniają się poprzez swoje nowatorskie podejście do problemu. Wykazują działanie ochronne na błonę śluzową jelit oraz przeciwdziałają jej podrażnieniu. Nie zaburzają pracy jelit, nie powodują zaparć, dlatego są godne polecenia.
Elektrolity truskawka x 7 saszetek
USP ZDROWIE SP. Z O.O
Acidolit proszek, smak jabłkowy x 10 saszetek
ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE...
Gastrolit proszek do rozpuszczania w torebkach x 14 torebek
TEVA PHARMACEUTICALS...
Skuteczność w terapii przeciwbiegunkowej wykazują również probiotyki, te najbardziej przebadane w tym kierunku należą do szczepów – Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardi, Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium bifidum. Wspomagają one odbudowę flory bakteryjnej oraz skracają czas trwania objawów. Mogą one również (przyjmowane w odpowiedni sposób) zapobiegać biegunkom podróżnych czy tej poantybiotykowej. Przy wyborze konkretnego preparatu warto zwrócić uwagę na:
- potwierdzenie skuteczności działania,
- czy szczepy wchodzące w jego skład zostały przebadane,
- jakie jest stężenie bakterii czy drożdży probiotycznych w jednej porcji,
- jak należy go dawkować.
Nasza apteka Na83 zapewnia szeroki wybór produktów wspomagających leczenie przeciwbiegunkowe. Ważne, aby dobrać preparat najbardziej odpowiedni dla danego przypadku, w czym pomóc może konsultacja z lekarzem lub wykwalifikowanym farmaceutą. Pamiętajmy, że nawadnianie organizmu suplementami będzie bardziej efektywne niż picie samej wody.
Bibliografia dostępna u autora
Mgr farm. Marcin Chowaniec
Zaloguj się by dodawać komentarze