Selen: suplementacja w autoimmunologicznych chorobach tarczycy – co warto wiedzieć?
Autoimmunologiczne choroby tarczycy rozwijają się, gdy twój własny układ odpornościowy uzna tkankę tarczycy za wroga...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Co na wzrok?
Praca przed komputerem, intensywne oświetlenie, częste korzystanie z komórki, niewystarczające nawilżenie pomieszczenia, brak odpowiedniej ilości snu, stres, nieprawidłowa dieta – to wszystko są czynniki, które mogą wpływać na komfort widzenia. Ostatnie dwa lata pandemii i pracy zdalnej nasiliły problemy z oczami i jeśli czujesz, że twój wzrok potrzebuje wsparcia, to ten tekst jest dla Ciebie. Podpowiem ci, czego szukać w suplementach na wzrok.
Zanim sięgniesz po suplementację
Jeśli czujesz, że twój wzrok się pogarsza, powierzchnia oka jest przesuszona, trudniej ci pracować przed komputerem, to zanim sięgniesz po suplement spotkaj się z okulistą. Musisz wiedzieć, że suplementy na wzrok nie leczą. Suplementacja nie zatrzyma też zmian związanych ze starzeniem, ale może je opóźnić.
Co możesz zrobić dla swojego wzroku?
· Pozwól, by okulista ocenił, co jest przyczyną pogorszenia wzroku.
· Zbadaj ciśnienie krwi. Nadciśnienie może uszkadzać naczynia krwionośne siatkówki.
· Sprawdź swój poziom cukru. Długotrwale podwyższone stężenie glukozy we krwi uszkadza nerw wzrokowy.
· Ogranicz źródła soli i cukrów prostych (czytaj składy).
· Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, zastosuj nawilżasz i, jeśli to konieczne, krople nawilżające oko.
· Jeśli komórka i laptop to twoje narzędzia pracy, to pomyśl nad kupnem okularów, które niwelują niekorzystne działanie światła niebieskiego emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.
· Poproś okulistę by nauczył Cię kilku ćwiczeń relaksujących wzrok. Regularnie, co kilkanaście minut spoglądaj za okno skupiając wzrok na obiektach położonych w różnych odległościach.
· Chroń wzrok przed działaniem promieni słonecznych, stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
· Jedz minimum 400 g różnorodnych, świeżych warzyw i owoców każdego dnia. Dzięki temu dostarczasz antyoksydantów, witaminy C i barwników, które działają ochronnie na plamkę żółtą oka (miejsce w oku, gdzie jest najwięcej komórek światłoczułych).
· Bardzo dobrym źródłem antyoksydantów są także świeże i suszone zioła.
· Wprowadź do diety tłuste ryby morskie minimum 2 razy w tygodniu. Ryby są źródłem kwasów omega 3, które opóźniają zmiany związane ze starzeniem i chronią przed syndromem suchego oka.
· Używaj dobrej jakości nierafinowanuych olei roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, olej lniany czy olej rzepakowy (źródło kwasów omega 3 i antyoksydacyjnej witaminy E).
Pamiętaj, że choć suplementacja wydaje się prostym rozwiązaniem, to jednak naturalne źródła składników odżywczych mogą wykazywać inne działanie. Dzieje się tak dlatego, że w żywności poszczególne jej składniki wzajemnie na siebie oddziałują tworząc jedną całość. To ta całość może wpływać korzystnie lub nie na twoje zdrowie. Z tego powodu witamina C z suplementu nigdy nie będzie witaminą C z papryki. To właśnie dlatego dietetycy zalecają, by najpierw poprawić błędy żywieniowe w diecie, a dopiero potem sięgać po suplementację.
Czego szukać w suplementach na wzrok?
Rozsądnie zaplanowana suplementacja na wzrok będzie się składała z suplementów dostarczających kwasów omega 3 i witaminy D w oddzielnych preparatach oraz pozostałych składników wspierających wzrok w preparacie złożonym (choć można je oczywiście rozdzielać).
Dlaczego omega 3 i witamina D mają być przyjmowane oddzielnie? Bo tych składników potrzebuje większość z nas profilaktycznie, przez cały rok, zaś kurację innymi substancjami wspomagającymi wzrok należy traktować, jako zaplanowaną i zamkniętą w czasie. Ile taka suplementacja powinna trwać? O tym powinien zdecydować prowadzący cię okulista.
Zobacz, co warto suplementować, by zadbać o wzrok.
Kwasy omega 3 z DHA (działanie ochronne i zapobieganiu przesuszeniu)
Forma: oddzielny preparat.
Dawka: 1-2 g dziennie kwasów omega 3, w tym minimum 250 mg DHA .
Witamina D (przykazuje działanie przeciwzapalne)
Forma: oddzielny suplement.
Dawka: 800 – 2000 j.m. na dobę.
Luteina i zeaksantyna (żółte barwniki, które budują plamkę żółtą oka)
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak ustalonych rekomendacji, ale ważny jest stosunek luteiny do zeaksantyny, moja sugestia - 10-25 mg luteiny i 2-5 mg zeaksantyny na dobę.
Witamina A (jej niedobór prowadzi do kurzej ślepoty)
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak ustalonych rekomendacji, moja sugestia – 200-400 mcg na dobę, uwaga zbyt duże dawki witaminy A mogą być magazynowane w organizmie i toksyczne.
Resweratrol (silny antyoksydant )
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak konkretnych rekomendacji, moja sugestia – 50-100 mg na dobę, w żywności występuje np. w ciemnych winogronach, borówkach, czarnych porzeczkach, truskawkach czy żurawinie.
Pamiętaj, że suplementy na wzrok nie powinny być przeładowane innymi witaminami czy składnikami mineralnymi, których możesz dostarczyć wraz z dietą. W suplementacji więcej nie znaczy lepiej.
BĘDZIE NAM MIŁO, JEŚLI POLUBISZ NASZ ARTYKUŁ NA FACEBOOKU Na83 | Facebook
Bibliografia:
· Ignacio Molina-Leyva, Alejandro Molina-Leyva, Aurora Bueno-Cavanillas, Efficacy of nutritional supplementation with omega-3 and omega-6 fatty acids in dry eye syndrome: a systematic review of randomized clinical trials, Acta Ophthalmol. 2017 Dec;95(8):e677-e685. doi: 10.1111/aos.13428. Epub 2017 Mar 30.
· Jennifer R Evans, John G Lawrenson, Antioxidant vitamin and mineral supplements for preventing age-related macular degeneration, Cochrane Database Syst Rev. 2017 Jul 30;7(7):CD000253. doi: 10.1002/14651858.CD000253.pub4.
· Liwen Feng, Kailai Nie, Hui Jiang, Wei Fan, Effects of lutein supplementation in age-related macular degeneration, PLoS One. 2019 Dec 30;14(12):e0227048. doi: 10.1371/journal.pone.0227048. eCollection 2019.
Zaloguj się by dodawać komentarze