
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Co na wzrok?
Praca przed komputerem, intensywne oświetlenie, częste korzystanie z komórki, niewystarczające nawilżenie pomieszczenia, brak odpowiedniej ilości snu, stres, nieprawidłowa dieta – to wszystko są czynniki, które mogą wpływać na komfort widzenia. Ostatnie dwa lata pandemii i pracy zdalnej nasiliły problemy z oczami i jeśli czujesz, że twój wzrok potrzebuje wsparcia, to ten tekst jest dla Ciebie. Podpowiem ci, czego szukać w suplementach na wzrok.
Zanim sięgniesz po suplementację
Jeśli czujesz, że twój wzrok się pogarsza, powierzchnia oka jest przesuszona, trudniej ci pracować przed komputerem, to zanim sięgniesz po suplement spotkaj się z okulistą. Musisz wiedzieć, że suplementy na wzrok nie leczą. Suplementacja nie zatrzyma też zmian związanych ze starzeniem, ale może je opóźnić.
Co możesz zrobić dla swojego wzroku?
· Pozwól, by okulista ocenił, co jest przyczyną pogorszenia wzroku.
· Zbadaj ciśnienie krwi. Nadciśnienie może uszkadzać naczynia krwionośne siatkówki.
· Sprawdź swój poziom cukru. Długotrwale podwyższone stężenie glukozy we krwi uszkadza nerw wzrokowy.
· Ogranicz źródła soli i cukrów prostych (czytaj składy).
· Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, zastosuj nawilżasz i, jeśli to konieczne, krople nawilżające oko.
· Jeśli komórka i laptop to twoje narzędzia pracy, to pomyśl nad kupnem okularów, które niwelują niekorzystne działanie światła niebieskiego emitowanego przez ekrany urządzeń elektronicznych.
· Poproś okulistę by nauczył Cię kilku ćwiczeń relaksujących wzrok. Regularnie, co kilkanaście minut spoglądaj za okno skupiając wzrok na obiektach położonych w różnych odległościach.
· Chroń wzrok przed działaniem promieni słonecznych, stosuj okulary przeciwsłoneczne z filtrem.
· Jedz minimum 400 g różnorodnych, świeżych warzyw i owoców każdego dnia. Dzięki temu dostarczasz antyoksydantów, witaminy C i barwników, które działają ochronnie na plamkę żółtą oka (miejsce w oku, gdzie jest najwięcej komórek światłoczułych).
· Bardzo dobrym źródłem antyoksydantów są także świeże i suszone zioła.
· Wprowadź do diety tłuste ryby morskie minimum 2 razy w tygodniu. Ryby są źródłem kwasów omega 3, które opóźniają zmiany związane ze starzeniem i chronią przed syndromem suchego oka.
· Używaj dobrej jakości nierafinowanuych olei roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, olej lniany czy olej rzepakowy (źródło kwasów omega 3 i antyoksydacyjnej witaminy E).
Pamiętaj, że choć suplementacja wydaje się prostym rozwiązaniem, to jednak naturalne źródła składników odżywczych mogą wykazywać inne działanie. Dzieje się tak dlatego, że w żywności poszczególne jej składniki wzajemnie na siebie oddziałują tworząc jedną całość. To ta całość może wpływać korzystnie lub nie na twoje zdrowie. Z tego powodu witamina C z suplementu nigdy nie będzie witaminą C z papryki. To właśnie dlatego dietetycy zalecają, by najpierw poprawić błędy żywieniowe w diecie, a dopiero potem sięgać po suplementację.
Czego szukać w suplementach na wzrok?
Rozsądnie zaplanowana suplementacja na wzrok będzie się składała z suplementów dostarczających kwasów omega 3 i witaminy D w oddzielnych preparatach oraz pozostałych składników wspierających wzrok w preparacie złożonym (choć można je oczywiście rozdzielać).
Dlaczego omega 3 i witamina D mają być przyjmowane oddzielnie? Bo tych składników potrzebuje większość z nas profilaktycznie, przez cały rok, zaś kurację innymi substancjami wspomagającymi wzrok należy traktować, jako zaplanowaną i zamkniętą w czasie. Ile taka suplementacja powinna trwać? O tym powinien zdecydować prowadzący cię okulista.
Zobacz, co warto suplementować, by zadbać o wzrok.
Kwasy omega 3 z DHA (działanie ochronne i zapobieganiu przesuszeniu)
Forma: oddzielny preparat.
Dawka: 1-2 g dziennie kwasów omega 3, w tym minimum 250 mg DHA .
Witamina D (przykazuje działanie przeciwzapalne)
Forma: oddzielny suplement.
Dawka: 800 – 2000 j.m. na dobę.
Luteina i zeaksantyna (żółte barwniki, które budują plamkę żółtą oka)
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak ustalonych rekomendacji, ale ważny jest stosunek luteiny do zeaksantyny, moja sugestia - 10-25 mg luteiny i 2-5 mg zeaksantyny na dobę.
Witamina A (jej niedobór prowadzi do kurzej ślepoty)
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak ustalonych rekomendacji, moja sugestia – 200-400 mcg na dobę, uwaga zbyt duże dawki witaminy A mogą być magazynowane w organizmie i toksyczne.
Resweratrol (silny antyoksydant )
Forma: preparat złożony na wzrok lub oddzielny suplement.
Dawka: brak konkretnych rekomendacji, moja sugestia – 50-100 mg na dobę, w żywności występuje np. w ciemnych winogronach, borówkach, czarnych porzeczkach, truskawkach czy żurawinie.
Pamiętaj, że suplementy na wzrok nie powinny być przeładowane innymi witaminami czy składnikami mineralnymi, których możesz dostarczyć wraz z dietą. W suplementacji więcej nie znaczy lepiej.
BĘDZIE NAM MIŁO, JEŚLI POLUBISZ NASZ ARTYKUŁ NA FACEBOOKU Na83 | Facebook
Bibliografia:
· Ignacio Molina-Leyva, Alejandro Molina-Leyva, Aurora Bueno-Cavanillas, Efficacy of nutritional supplementation with omega-3 and omega-6 fatty acids in dry eye syndrome: a systematic review of randomized clinical trials, Acta Ophthalmol. 2017 Dec;95(8):e677-e685. doi: 10.1111/aos.13428. Epub 2017 Mar 30.
· Jennifer R Evans, John G Lawrenson, Antioxidant vitamin and mineral supplements for preventing age-related macular degeneration, Cochrane Database Syst Rev. 2017 Jul 30;7(7):CD000253. doi: 10.1002/14651858.CD000253.pub4.
· Liwen Feng, Kailai Nie, Hui Jiang, Wei Fan, Effects of lutein supplementation in age-related macular degeneration, PLoS One. 2019 Dec 30;14(12):e0227048. doi: 10.1371/journal.pone.0227048. eCollection 2019.
Zaloguj się by dodawać komentarze