Suplementy wspomagające trzustkę – jakie preparaty są najlepsze dla diabetyków?
Trzustka to niezwykle ważny organ, którego prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Zrozumienie złożonej roli jaką pełni w naszym organizmie trzustka jest kluczem do dobrania odpowiedniego suplementu diety wspierającego jej działanie. Musimy wiedzieć, że komórki ją budujące dzielą się na:
– pełniące funkcję zewnątrzwydzielniczą poprzez produkcję soku trzustkowego. W jego skład wchodzą między innymi enzymy trawienne, które umożliwiają nam odpowiednie wykorzystanie spożywanych pokarmów oraz jony, które zobojętniają kwaśną treść pokarmową, która z żołądka trafia do dwunastnicy,
– sprawujące funkcję wewnątrzwydzielniczą wytwarzając hormony takie jak: glukagon, insulina, somatostatyna oraz polipeptyd trzustkowy, dzięki czemu wpływają na regulację gospodarki węglowodanowej.
Uszkodzenie części trzustki, zwanej wyspami Langerhansa, powoduje upośledzenie wydzielania między innymi insuliny, co może prowadzić do rozwoju chorób, w tym cukrzycy. Dlatego ważne jest, żeby w suplementach na poziom cukru we krwi znajdowały się składniki wspomagające pracę tego organu.
Musimy jednak pamiętać, że z bogactwa preparatów na cukrzycę bez recepty należy korzystać mądrze, często jako uzupełnienie konwencjonalnej farmakoterapii zleconej przez specjalistę. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy możemy stosować dany preparat dla diabetyków, zasięgnijmy porady lekarza lub farmaceuty. Pamiętajmy, że zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami. W procesie leczenia ważna jest również dieta, na którą szczególną uwagę powinny zwracać osoby z cukrzycą.
Jednym z składników produktów dla diabetyków jest gurmar. To roślina tropikalna której łacińska nazwa to Gymnema sylvestre, znana i wykorzystywana w Indiach w celach prozdrowotnych od wielu lat. Za jego działanie głównie odpowiedzialny jest kwas gymnemowy. To ta substancja według badaczy hamuje czucie słodkiego smaku oraz powoduje opóźnienie opróżniania żołądka po posiłku, co wpływa na kontrolę apetytu. Również ona stymuluje wydzielanie insuliny z komórek trzustkowych, a co za tym idzie za zmniejszenie poziomu glukozy we krwi. Te działania mogą prowadzić do zmniejszenia masy ciała, co jest pożądanym „efektem ubocznym” terapii preparatami dla diabetyków zawierającymi wyciąg z Gymnema sylvestre.
Preparaty z gurmaru obniżają również poziom „złego” cholesterolu z frakcji LDL oraz wykazują działanie przeciwzapalne i regenerujące na komórki trzustki. W badaniach wykazano także wpływ na ciśnienie krwi, przez co suplementy na cukrzycę z gurmarem powinny być ostrożnie stosowane przez osoby z niskim ciśnieniem krwi. Kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku nie powinny sięgać po preparaty z nim w składzie.
Podczas badań nad surowcami zielarskimi zauważono, że często za ich działanie odpowiada cały zespół związków w nich zawartych. Pojedyncze, izolowane substancje nie zawsze działają silniej od złożonych wyciągów ziołowych. Dlatego wybierając ziołowe suplementy na cukrzycę typu 2 warto wybierać te, które zawierają cały kompleks składników.
Pozytywnie na wydzielniczą rolę trzustki działa wyciąg z cynamonowca. To z kory tego wiecznie zielonego drzewa otrzymywana jest popularna przyprawa jaką jest cynamon, bogaty w liczne olejki eteryczne oraz polifenole. Obecny w wielu suplementach na poziom cukru we krwi. Wykazano jego działanie:
– regulujące metabolizm glukozy poprzez efekty insulinomimetyczne oraz usprawniające pracę enzymów,
– przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co powoduje ochronę komórek trzustki,
– zmniejszające wchłanianie cholesterolu oraz kwasów tłuszczowych w jelitach.
Zawarty w preparatach na cukrzycę bez recepty wyciąg z liści moringa (lub sproszkowane liście) wykazuje działanie ochronne na komórki trzustki. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości antyoksydacyjne, przez co zmniejsza stany zapalne. Dzięki wysokiej koncentracji witamin, makro- i mikroelementów wpływa na wzmocnienie odporności. Poprawia stan skóry poprzez opóźnienie procesów starzenia oraz usprawnia trawienie. Roślina ta jest znana od dawna i stosowana w tradycyjnej medycynie indyjskiej.
Innym surowcem znajdującym się w suplementach dla diabetyków jest gorzki melon, inaczej przepękla ogórkowata. Otrzymane z niego wyciągi zawierają cały zestaw biologicznie czynnych substancji, między innymi polipeptyd-p, zwany roślinną insuliną. Zarówno sproszkowane owoce jak i ekstrakty wykazują wielokierunkowe działanie, takie jak:
– hipoglikemizujące, w badaniach potwierdzono, że zwiększają produkcję insuliny w trzustce oraz podwyższają zużycie glukozy w mięśniach i wątrobie, hamują syntezę glukozy w wątrobie i zmniejszają jej wchłanianie w jelitach,
– hipolipemiczne, poprzez obniżenie poziomu trójglicerydów we krwi,
– antyoksydacyjne, gdyż wykazują zdolność do zmiatania wolnych rodników, a tym samym chronią komórki przed ich destrukcyjnym wpływem,
– immunostymulujące,
– przeciwnowotworowe i przeciwdrobnoustrojowe.
Powszechnie znaną i coraz bardziej docenianą rośliną leczniczą jest czosnek. Wykorzystywany również w naszej kuchni, charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem. Nic dziwnego, że będzie miał również dobroczynny wpływ na trzustkę, którą stymuluje do wytwarzania insuliny. A co za tym idzie obniża poziom glukozy we krwi. Dlatego coraz częściej można go znaleźć w składzie preparatów dla diabetyków. Ze względu na bogatą zawartość związków biologicznie czynnych działa również:
– hipolipemicznie,
– przeciwzapalnie i antynowotworowo,
– immunostymulująco,
– normująco na ciśnienie krwi, w naturalny sposób rozrzedza krew,
– antybakteryjnie i przeciwwirusowo.
Jednak ze względu na taką jego wielozadaniowość ostrożnie powinny do niego podchodzić osoby z zaburzeniami ciśnienia krwi, przyjmujące leki przeciwzakrzepowe czy będące w trakcie kuracji immunosupresyjnej.
Coraz więcej osób świadomie poszukuje wsparcia dla zdrowia organizmu. Osoby chorujące na cukrzycę lub z zaburzoną gospodarką węglowodanową szczególną uwagę powinny zwracać na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Wiele produktów dla diabetyków zawiera w swoim składzie wyciągi roślinne, które wspierają jej pracę w kontekście wydzielania insuliny, dzięki czemu mogą być dobrym wyborem dla osób chcących naturalnie wspomóc kurację przeciwcukrzycową.
Bibliografia dostępna u autora
Mgr farm. Marcin Chowaniec
Zaloguj się by dodawać komentarze