Jakie składniki suplementów pomagają diabetykom kontrolować cukier?
Suplementy na poziom cukru we krwi są bogatą i zróżnicowaną grupą preparatów dostępnych bez recepty. Dzięki temu...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Widoczne problemy skórne są czymś, co potrafi negatywnie wpłynąć na wygląd, jak również na poczucie własnej wartości. Wstyd związany z tego typu problemami, powoduje, że niechętnie zgłaszamy się z nimi do dermatologa, przez co dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia. Atopowe zapalenie skóry jest szczególnie niebezpieczne pod tym względem, że początkowe objawy można łatwo zbagatelizować, przypisując je chwilowemu przemęczeniu lub przejściowej wysypce. W tym tekście poświęcimy uwagę temu, jakie sygnały mogą być oznaką atopowego zapalenia skóry i powinny być powodem do konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem.
Atopowe zapalenie skóry może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Coraz częściej mówi się również o przyczynach autoimmunologicznych. Zdrowy organizm potrafi radzić sobie z niewielkimi dawkami alergenów znajdujących się w powietrzu, wodzie czy żywności. Kiedy układ immunologiczny nie działa prawidłowo, może produkować nadmierną ilość przeciwciał IgE, co prowadzi do występowania podrażnień skóry.
Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry to przede wszystkim uczucie suchości i ściągnięcia odczuwalne na skórze. Może im początkowo towarzyszyć także zaczerwienienie. W bardziej zaawansowanych postaciach tego problemu dermatologicznego mogą pojawić się wysypka, strupy oraz rumień. Wiąże się to z uczuciem swędzenia i potrzebą drapania miejsc objętych zmianami, czego rezultatem jest powstawanie ran i pęknięć naskórka. Jeżeli stan zapalny trwa długo i nie jest leczony, może doprowadzić do rogowacenia skóry i efektu “rybiej łuski”. Przebieg tego zaburzenia jest dosyć nietypowy, ponieważ okresy zaostrzenia mogą przeplatać się z okresami remisji, co nie ułatwia jego diagnozy oraz leczenia.
Na opisane powyżej problemy dermatologiczne narażone są już niemowlęta, których skóra jest niezwykle wrażliwa. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych może być zdiagnozowane nawet po 20. roku życia lub później. Najczęściej uwidacznia się ono na twarzy, szyi i dekolcie, ale często występuje również na tułowiu i kończynach, obejmując zasięgiem duże partie ciała. Zmiany często są mocno widoczne, co może wpływać na obniżenie samopoczucia.
Skóra atopowa jest bardziej narażona na podrażnienia i wysuszanie. W jej pielęgnacji ważne jest jej oczyszczanie, które powinno być odpowiednio delikatne, aby nie dochodziło do mikro zakażeń bakteryjnych. Nie powinno się do tego celu stosować zbyt silnych środków myjących, ponieważ prowadzą one do wysuszenia. Skóra atopowa charakteryzuje się naruszoną warstwą lipidową, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, takich jak emolienty wzmacnia ochronną funkcję naskórka, ale także przeciwdziała występowaniem stanów zapalnych i łagodzi świąd. Kosmetyki leczące atopowe zapalenie skóry na twarzy zwykle zawierają łagodne olejki roślinne.
Emolienty występują w różnych formach, może być to krem, płyn do kąpieli, a nawet szampon. Formuła tych kosmetyków jest wzbogacona dodatkowo witaminami, które wzmacniają działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne kosmetyków. Więcej o właściwościach preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej można przeczytać na stronie Apteka Na 83: https://aptekana83.pl/296-emolienty. W tej kategorii dostępne są również kosmetyki do skóry atopowej które mają tak delikatną formułę, że mogą być stosowane u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Niekiedy można używać ich także w leczeniu innych problemów skórnych, takich jak np. łuszczyca.
Poza stosowaniem emolientów należy także zadbać o odzież, ręczniki oraz pościel z odpowiednich materiałów. Powinny być one delikatne i przewiewne. Najlepiej do tego celu sprawdzi się bawełna, natomiast należy unikać tkanin szorstkich i syntetycznych, które mogą podrażniać skórę.
Niemniej ważne są także codzienne zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. Kąpiele w gorącej wodzie nie służą skórze atopowej, ponieważ rozpuszczają ochronną warstwę lipidową. Warto także zastąpić tradycyjne mydło kosmetykami myjącymi na bazie oliwki. Skóra po kąpieli powinna być osuszona za pomocą ręcznika, ale nie wycierana, aby nie uszkodzić naskórka, a następnie można na nią nałożyć łagodny, nawilżający balsam. Ryzyko wystąpienia zaostrzenia wiąże się także ze skrajnymi warunkami atmosferycznymi, dlatego warto chronić skórę przed zimnem, upałem oraz promieniami UV.
Biorąc pod uwagę autoimmunologiczne pochodzenie tego zaburzenia, warto także zadbać o ogólną higienę życia, odpowiednią ilość snu i odpoczynku, nawodnienie i odżywienie organizmu. Warto też unikać stresu, ponieważ może on w zbyt dużej dawce prowadzić do różnych chorób autoimmunologicznych. Z pewnością dla osób walczących z problemem atopowego zapalenia skóry będzie pocieszające, że połączenie zdrowego trybu życia, doboru odpowiednich kosmetyków i wsparcia ze strony lekarza, pozwala znacząco ograniczyć jego wpływ na nasze życie.
Zaloguj się by dodawać komentarze