
Elektrolity dla sportowców – jak wspierać organizm podczas treningu?
Osoby aktywne fizycznie, uprawiające sporty wyczynowe, czy po prostu dbający o odpowiednią ilość ruchu są szczególnie...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, która dotyka najczęściej młode kobiety. W wielu przypadkach infekcje nawracają, skutecznie uprzykrzając życie. Winowajcą tego stanu rzeczy najczęściej jest bakteria Escherichia coli. Jak możemy się przed nią bronić? Okazuje się, że natura stworzyła roślinę, która może być dla nas bardzo cennym sprzymierzeńcem w walce z nią. Mowa oczywiście o żurawinie.
Żurawina wielkoowocowa (bo tak brzmi jej pełna nazwa) przybyła do nas z Ameryki Północnej. Konkretnie z podmokłych terenów Kanady i USA. Dzięki uprawom roślina rozprzestrzeniła się także na naszym kontynencie. Najbardziej pożądaną częścią żurawiny są jej jagody. W jaki sposób te niepozorne, czerwone owoce pomagają nam w walce z bakteriami powodującymi infekcje pęcherza?
Bakterie infekujące układ moczowy napotykają na pewien problem. Mianowicie muszą jakoś poradzić sobie z opróżnianiem pęcherza i przepływem moczu, tak aby nie zostały wypłukane z organizmu. Aby temu zaradzić, bakterie przytwierdzają się do ścianek pęcherza za pomocą specjalnych wypustek – fimbrii. I tu wkracza żurawina. Owoce żurawiny zawierają duże ilości związków chemicznych zwanych proantocyjanidynami, które łączą się z bakteryjnymi wypustkami i uniemożliwiają im „przyklejanie się” do ścianek pęcherza. Dzięki temu utrudniają bakteriom kolonizację układu moczowego w ilościach na tyle dużych, by wywołać objawy zapalenia.
Czy oznacza to, że żurawina działa tylko na te bakterie które jeszcze nie zdążyły przytwierdzić się do ścian pęcherza? Dokładnie tak - żurawina ma udowodnioną skuteczność w zapobieganiu nawrotom zapalenia układu moczowego, ale nie w leczeniu objawów. Po przeanalizowaniu 25 badań naukowcy stwierdzili, że żurawina rzeczywiście może zapobiegać infekcjom i jest szczególnie skuteczna u osób zmagających się z często nawracającymi zapaleniami. Mimo tego, żurawina może być stosowana jako środek wspomagający terapię, a jej przyjmowanie może być kontynuowane po ustąpieniu objawów w celu zapobiegnięcia nawrotowi choroby. Żurawina jest bardzo bezpieczna, dlatego jej stosowanie nie powinno budzić obaw. Pamiętaj jednak by wybierać suplementy diety dobrej jakości. W przypadku żurawiny zwróć uwagę, czy producent podaje zawartość najważniejszych związków – proantocyjanidyn.
Charakterystyczne objawy zapalenia układu moczowego to potrzeba częstego oddawania moczu i oddawanie go w niewielkich ilościach, dyskomfort lub ból w dolnej części brzucha, wrażenie niepełnego opróżnienia pęcherza, ból i/lub pieczenie w czasie oddawania moczu. Jeśli odczuwasz takie dolegliwości możesz zgłosić się do lekarza lub farmaceuty, którzy zaproponują odpowiednie leczenie, w tym przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Pomocne mogą być też ziołowe preparaty moczopędne na bazie pokrzywy, brzozy czy nawłoci. Poza tym pamiętaj, aby dużo pić, mimo częstej niechęci do tego spowodowanej obawą przed bólem w czasie oddawania moczu. Staraj się też nie powstrzymywać się od opróżniania pęcherza.
Istnieją objawy, które mogą oznaczać schorzenie poważniejsze niż zwykłe zapalenie pęcherza. Jeżeli zaobserwujesz u siebie któryś z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Te niepokojące symptomy to przede wszystkim krew w moczu, gorączka, ból w boku i czas trwania objawów dłuższy niż tydzień. Poza tym konsultacji z lekarzem wymagają też kobiety w ciąży, cukrzycy, kobiety po 70 roku życia i dzieci poniżej 16 roku.
Jeżeli zapalenie układu moczowego wystąpiło u mężczyzny, niemal zawsze jest ono powikłaniem innej choroby, np. cukrzycy i wymaga konsultacji lekarskiej.
BĘDZIE NAM MIŁO, JEŚLI POLUBISZ NASZ POST NA FACEBOOKU
Źródła
1. Rutter, P., Pluta, J. J., Zagrodnik, M., & Błaszczyna, N. (2017). Opieka farmaceutyczna: objawy, rozpoznanie i leczenie. Elsevier Urban & Partner.
2. Luís, Â., Domingues, F., & Pereira, L. (2017). Can Cranberries Contribute to Reduce the Incidence of Urinary Tract Infections? A Systematic Review with Meta-Analysis and Trial Sequential Analysis of Clinical Trials. Journal of Urology, 198(3), 614–621.
Zaloguj się by dodawać komentarze