Jakie składniki suplementów pomagają diabetykom kontrolować cukier?
Suplementy na poziom cukru we krwi są bogatą i zróżnicowaną grupą preparatów dostępnych bez recepty. Dzięki temu...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Suplementy na poziom cukru we krwi są bogatą i zróżnicowaną grupą preparatów dostępnych bez recepty. Dzięki temu możemy wybrać produkt dla diabetyków dostosowany do potrzeb danej osoby.
W cukrzycy dochodzi do zaburzenia stężenia glukozy we krwi. Ze względu na pojawienie się insuulinooporności, komórki mają utrudnione pobieranie cukru z krwi i jego „przerabianie” na energię w dalszych procesach zachodzących w organellach komórkowych. Przy cukrzycy typu 2 pojawiają się również znaczne wahania poziomu cukru, co również jest niebezpieczne dla organizmu.
Jeżeli stosujemy już terapię przeciwcukrzycową zleconą przez lekarza, skonsultujmy z nim wybór preparatu dla diabetyków. Suplementy mają uzupełniać nasze niedobory, dlatego wybierajmy je mądrze i dostosowujmy je do naszych potrzeb. Pamiętajmy o tym, że osoby, które nie mają niedoborów żywieniowych, nie muszą sięgać po mikroelementy czy witaminy. Jednak zastanówmy się nad tym, czy nasza dieta rzeczywiście jest na tyle zróżnicowana, żeby zapewnić nam odpowiednią podaż tych związków. Jeśli zauważymy, że nie jest, to wtedy z pomocą przychodzą nam produkty dla diabetyków dostępne bez recepty.
Magnez to pierwiastek ważny dla naszego organizmu, stanowi bowiem element wielu procesów w nim zachodzącym. Często zaobserwować można jego niedobór w przebiegu cukrzycy. Jest to spowodowane nie tylko dietą ubogą w magnez, ale również jego zwiększoną utratą przez nerki. Może to wynikać z ich upośledzonej pracy związanej z przebiegiem cukrzycy – i tutaj zamyka się błędne koło, które przerwać może mądra suplementacja preparatami dla diabetyków.
- wpływają na uwrażliwienie komórek na działanie insuliny, a tym samym powodują zmniejszenie stężenia glukozy we krwi,
- poprawiają wydzielanie insuliny w komórkach za to odpowiedzialnych znajdujących się w trzustce,
- mają wpływ na stany zapalne, ograniczają stres oksydacyjny, który jest czynnikiem wywołującym uszkodzenie komórek, co może prowadzić do powikłań przewlekłych cukrzycy, takich jak neuropatie czy retinopatie.
Magnez to makroelement, który wykazuje również inny, dobroczynny wpływ na organizm człowieka:
- obniża pobudliwość mięśnia sercowego,
- reguluje ciśnienie tętnicze krwi,
- ma wpływ na spowolnienie rozwoju miażdżycy,
- wykazuje działanie przeciwarytmiczne, przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne,
- jest jednym z budulców naszych kości.
Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest spore, dlatego też łatwo o jego niedobory. Najlepiej sięgać po suplementy na cukrzycę, które zawierają magnez w postaci organicznej lub jego chelaty (chelatem nazywamy połączenie magnezu z innymi związkami, które ułatwiają jego wchłanianie i zwiększają jego trwałość). Środki zawierające w swoim składzie magnez przyczyniają się do zwiększenia wydzielania insuliny, przez co mają wpływ na metabolizm glukozy.
Kolejnym ciekawym składnikiem, jaki możemy znaleźć w suplementach na poziom cukru we krwi, jest kwas alfa-liponowy inaczej ALA. Jest to rozpuszczalny zarówno w tłuszczach jak i w wodzie kwas tłuszczowy. Dzięki czemu może on łatwo przenikać do wielu komórek czy tkanek naszego organizmu. Kwas alfa-liponowy wykazuje przez tą właściwość wielokierunkowe działanie w suplementach diety na cukrzycę typu 2, takie jak:
- jest silnym przeciwulteniaczem, który chroni komórki przed uszkodzeniem, jakie powoduje wysoki poziom glukozy we krwi oraz zmiata wolne rodniki, czyli substancje, które potencjalnie mogą uszkadzać komórki,
- poprawia on również wrażliwość komórek na insulinę oraz
- wykazuje działanie neuroprotekcyjne, czyli wspomaga zdrowie nerwów, co jest szczególnie ważne u cukrzyków narażonych na neuropatie cukrzycowe. A neuropatie to nic innego jak uszkodzenia nerwów,
- wykazuje silne działanie zmniejszające stany zapalne, przez co chroni komórki przed złym wpływem stresu oksydacyjnego.
Jednym z kluczowych składników występujących w preparatach na cukrzycę dostępnych bez recepty jest chrom. To minerał, który wpływa na działanie insuliny na poziomie komórkowym, ułatwia wykorzystanie glukozy przez komórki, a co za tym idzie reguluje jej poziom we krwi. Wykazano również, że może mieć wpływ obniżający poziom „złego cholesterolu”. Te efekty dają nadzieje osobom zainteresowanym zmniejszeniem masy ciała, gdyż chrom poprzez swoje pośrednie działanie anaboliczne przyczynia się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej.
Chrom najczęściej stosowany jest w suplementach na poziom cukru we krwi w postaci organicznej oraz schelatowanej, co pozwala na zwiększenie jego biodostępności. Podczas wyboru produktu musimy pamiętać o tym, że sama deklarowana zawartość substancji nie wpływa na jej wchłanianie w naszym organizmie. Dużą rolę pełni tutaj postać w jakiej występuje w danym preparacie dla diabetyków.
Chrom to pierwiastek kontrowersyjny, wciąż trwają badania, które mają dowieść jego skuteczności. Jednak to, że już wykazano zależność między jego wysokim stężeniem we krwi a kontrolą poziomu glukozy, pozwala na jego obecność w suplementach na cukrzycę. Pamiętajmy również o stosowaniu zalecanych, bezpiecznych dawek dostępnych w preparatach dla diabetyków. Nadmiar chromu może szkodzić, podobnie jak jego niedobór.
Innym mikroelementem występującym w produktach dla diabetyków jest selen. I w jego przypadku ważne jest zachowanie umiaru w suplementacji. W odpowiednich dawkach wykazuje działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, jednak przedawkowany nasilać będzie stany zapalne i może powodować stres oksydacyjny. Dlatego tak ważne jest mądre podejście do jego stosowania i wybieranie sprawdzonych środków.
Stosowanie preparatów na cukrzycę bez recepty jest wygodnym wspomożeniem naszego organizmu w walce z chorobą oraz z niepożądanymi skutkami, jakie wywołuje w naszym ciele. Produkty dla diabetyków pomagają w odzyskaniu homeostazy, czyli wewnętrznej równowagi organizmu, która u cukrzyków zostaje zaburzona przez zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Nie możemy jednak zapominać o tym, jak ważne są inne aspekty, te niefarmakologiczne. Należą do nich odpowiednia aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości danej osoby oraz zdrowa dieta.
Bibliografia dostępna u autora
Mgr farm.
Marcin Chowaniec
Zaloguj się by dodawać komentarze