Wzdęcia po jedzeniu – jak im zapobiegać i jakie preparaty wybrać?
Wzdęcia po jedzeniu to często występujący problem, który może wynikać z różnorakich przyczyn. Ze względu na to, warto...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Preparaty na wzdęcia działają głównie poprzez redukcję nadmiernej ilości gazów nagromadzonych w jelitach oraz poprzez wspomaganie procesów trawiennych. Efekt ten mogą jest osiągany w różnorodny sposób, co pozwala nam dobrać produkt najbardziej dostosowany do naszych potrzeb.
Gdy zastanawiamy się „co na wzdęcia?”, jako pierwszy zazwyczaj pojawia się w naszych myślach popularny produkt, będący lekiem i zawierający w swoim składzie simetikon (symetykon). I słusznie, gdyż substancja ta jest wyjątkowo skuteczna i bezpieczna, dlatego może być podawana nawet niemowlętom od 28 dnia życia. Stanowi ona z chemicznego punktu widzenia mieszaninę krzemionki i polidimetylosiloksanu. Na szczęście nie musimy zapamiętywać tej trudnej nazwy.
Simetikon działa mechanicznie, przez co nie wchłania się do organizmu, pozostaje w miejscu swojego działania (czyli jelitach) aż do usunięcia w postaci niezmienionej. Nie wykazuje również interakcji z treścią pokarmową, natomiast:
Dzięki powyższemu działaniu skutecznie i łagodnie zmniejsza wzdęcia, uczucie pełności i odbijanie się. Ze względu na to, że jest środkiem bezpiecznym, może być stosowany przez dłuższy czas. Powinno się go przyjmować, przed, w trakcie lub po posiłku, w razie konieczności można przyjąć też dawkę przed snem. Jego znikome wchłanianie z układu pokarmowego i przechodzenie do krwiobiegu przyczyniają się do tego, że:
· może być stosowany przez kobiety w ciąży. Zalecamy jednak ostrożność i konsultację lekarską, przed zastosowaniem preparatów z simetikonem u przyszłych mam, ze względu na brak badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania go u kobiet w ciąży,
· praktycznie nie ma możliwości zatrucia się nim, nawet przy dużych dawkach.
Jest stosowany w przygotowaniu do badania USG jamy brzusznej czy kolonoskopi oraz w przypadku zatrucia detergentami (zmniejsza ich pienienie w przewodzie pokarmowym). Dostępny w postaci kapsułek, kropel czy granulatu, co pozwala dobrać nam preparat najbardziej nam odpowiadający.
Kolejną grupą substancji dostępnych w preparatach na trawienie czy suplementach na wzdęcia są zioła i ich ekstrakty. Działają poprzez naturalne składniki aktywne i wykazują efekt rozkurczowy, wiatropędny i wspomagający procesy trawienne. Znajdziemy w aptekach zarówno preparaty złożone, jak i herbatki czy tabletki z pojedynczymi surowcami. Możemy je podzielić według mechanizmu działania, jednak należy pamiętać, że często poprzez bogactwo związków aktywnie czynnych ciężko jest jednoznacznie zaklasyfikować je tylko do jednej z grup.
Cynacholin płyn do ust x 100 ml Phytopharm
PHYTOPHARM KLĘKA S.A.
Espumisan kapsułki 0.04 g x 100 kapsułek
BERLIN CHEMIE AG
Simetigast Forte x 20 kapsułek
ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE...
Kolejną ważną grupą preparatów będą te, które w swoim składzie zawierają odpowiednie szczepy probiotyczne bakterii i drożdży. Mogą one mieć znaczny wpływ ograniczający problem wzdęć, szczególnie u osób z zaburzoną mikroflorą jelitową (po przebytej antybiotykoterapii, w zespole jelita drażliwego oraz w diecie ubogoresztkowej.
Jakie wykazują działanie?
Warto sięgać po preparaty sprawdzone i przebadane, w razie wątpliwości możemy zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza. Nie każdy probiotyk będzie równie skuteczny, udowodnione działanie mają między innymi:
- Lactobacillus rhamnosus GG (te dwie ostatnie litery oznaczają nazwiska naukowców, którzy jako pierwsi wyizolowali ten szczep i stanowią nierozłączną część jego nazwy),
- Lactobacillus plantarum,
- Bifidobacterium infantis,
- Bifidobacterium bifidum,
- Saccharomyces boulardi.
Wybierać możemy pośród kapsułek, saszetek czy kropli, w zależności od naszych potrzeb. Dostępne są również preparaty w formie synbiotyku, gdzie do odpowiedniego szczepu lub szczepów mikroorganizmów dodano prebiotyk, czyli pożywkę dla nich (inulina, fruktooligosacharydy, beta-glukany).
Ciekawą cząsteczką o złożonym wpływie na pracę jelit jest maślan sodu, to z chemicznego punktu widzenia sól krótkołańcuchowego kwasu tłuszczowego, która jest naturalnie wytwarzana przez tzw. „dobrą” mikroflorę jelitową. Jego suplementacja wspiera fizjologiczne funkcje jelit i może ograniczać wzdęcia, zwłaszcza te występujące w przebiegu zespołu jelita drażliwego (IBS) oraz przy stanach zapalnych. Efekt ten jest pośredni, jednak zauważalny, dochodzi do zmniejszenia napięcia brzucha i uczucia pełności.
Wybór wśród preparatów na wzdęcia jest duży. Możemy z łatwością dobrać ten, który będzie nam najbardziej odpowiadał. W razie wszelkich wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Bibliografia dostępna u autora
Mgr farm. Marcin Chowaniec
Zaloguj się, aby dodawać komentarze