
Kiedy warto stosować preparaty z elektrolitami?
Odwodnienie organizmu niesie z sobą liczne powikłania i stanowić może nawet (w skrajnych przypadkach) zagrożenie dla...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Woda jest jednym z głównych składników budujących organizm człowieka. Jej procentowy udział w masie ciała zmniejsza się wraz z wiekiem. U małych dzieci stanowi aż 75%. Dlatego to właśnie u nich tak ważne jest zapobieganie odwodnieniu, w czym mogą pomagać elektrolity dla dzieci. Nie mamy możliwości magazynowania wody w naszym ciele, dlatego musimy ją przyjmować codziennie w postaci płynów różnego rodzaju oraz wraz z pożywieniem.
Każdy stan, w którym dochodzi do ryzyka odwodnienia powinien zwracać szczególną uwagę rodzica. Należy wtedy zwiększyć swoją czujność i odpowiednio szybko reagować. Małe dzieci często nie potrafią w odpowiednio jasny sposób zakomunikować swoich potrzeb, dlatego tak ważna jest wzmożona uwaga opiekuna.
Szczególnie niebezpieczne w kontekście utraty wody są:
- biegunka i/ lub wymioty, które często towarzyszą infekcjom wirusowym i bakteryjnym,
- stany gorączkowe, podwyższenie temperatury ciała prowadzi do zwiększonej utraty wody przez skórę, zauważalne jest, że ryzyko odwodnienia jest tym większe im wyższa jest gorączka,
- intensywny wysiłek fizyczny, do którego zaliczyć możemy uprawianie sportu czy nawet zabawę.
W stanach tych, poza zwalczaniem głównych objawów, konieczne jest również dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Musimy zastanowić się, jaki preparat będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku. Wybierać możemy z całej gamy elektrolitów (na biegunki i nie tylko) dla dzieci. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze:
- skład doustnego płynu nawadniającego, czy zawiera sód, potas, glukozę i inne elektrolity, czy jest odpowiednio dobrany dla konkretnego wieku, czy zawiera sztuczne słodziki,
- postać preparatu, dostępne są wygodne w przechowywaniu saszetki, szybko ulegające rozpuszczeniu tabletki musujące oraz gotowe płyny,
- smak, dzieci również mają swoje preferencje i warto, aby minerały na odwodnienie, które podajemy, smakowo im odpowiadały, pozwoli to na chętniejsze ich przyjmowanie. Dostępne są preparaty bezsmakowe oraz owocowe (malinowe, jabłkowe, pomarańczowe i inne).
W naszej aptece Na83 posiadamy duży wybór preparatów na odwodnienie przeznaczonych dla dzieci. W razie wątpliwości, czy dany preparat można podać dziecku, warto skonsultować się z farmaceutą oraz stosować się do zaleceń producentów.
Upały - jak zapobiegać odwodnieniu u dzieci?
Niebezpieczny może być również czas upałów, gdy dochodzi do zwiększonej utraty wody wraz z potem (dzieje się tak, gdyż organizm stara się schłodzić). Dzieci są szczególnie narażone na wpływ wysokiej temperatury otoczenia, ponieważ ich skóra jest cieńsza niż osób dorosłych. Nasze pociechy nie potrafią też odpowiednio szybko rozpoznać sygnałów wskazujących na odwodnienie, czy zwyczajnie zajęte zabawą, to jej poświęcają całą swoją uwagę. Dlatego zasadne jest podawanie w gorące dni elektrolitów na upały. Należy unikać przebywania na słońcu w najgorętszych porach dnia.
Stosujemy się do kilku zasad:
- płyny nawadniające najlepiej jest podawać małymi porcjami, nawet na łyżeczce, co kilka minut. Pozwoli to uniknąć wymiotów, które mogą wzmagać utratę wody,
- dziecko powinno pić regularnie, nie tylko wtedy, gdy już sygnalizuje pragnienie,
- w stanach zwiększonej utraty płynów zasadne będzie podawanie minerałów na nawodnienie, co pozwoli nam efektywniej nawadniać organizm,
- unikać należy napojów mocno słodzonych i gazowanych, mogą one pogarszać odwodnienie poprzez zwiększenie diurezy i podrażniać delikatny układ pokarmowy malucha. Nieodpowiednie będą również płyny izotoniczne dla sportowców, które często zawierają w swoim składzie kofeinę, której nie należy podawać dzieciom,
- warzywa i owoce również są dobrym źródłem wody, np. arbuz czy ogórek. Dlatego warto zadbać, aby znalazły się w diecie naszej pociechy,
- nie mieszajmy elektrolitów z sokami, herbatami czy mlekiem (chyba, że producent pozwala na to), może to zaburzać wchłanianie niektórych minerałów,
- nie należy przechowywać sporządzonego roztworu dłużej niż kilka godzin w temperaturze pokojowej, najlepiej sporządzać je ex tempore, czyli przed samym podaniem.
Sposób przygotowania konkretnego preparatu nawadniającego najlepiej sprawdzić na opakowaniu i stosować się do zaleceń producenta. Ogólne zasady są jednak podobne. Należy zazwyczaj odmierzyć określoną ilość wody i rozpuścić całą zawartość saszetki czy tabletkę musującą, bez dzielenia ich. Najlepiej używać letniej, przegotowanej wodę i podawać płyn w temperaturze pokojowej. Nie należy dosładzać gotowego roztworu. Cukier może wpływać na wchłanianie elektrolitów z układu pokarmowego, natomiast nadmierne spożycie węglowodanów zazwyczaj prowadzi do rozwoju chorób dietozależnych, otyłości czy próchnicy zębów.
Ciekawa propozycja to kleiki marchwiowo-ryżowe, szczególnie polecane przy biegunkach. Są to produkty bezglutenowe, nie zawierają laktozy oraz białek mleka. Nie trzeba ich też rozcieńczać oraz przygotowywać w jakiś skomplikowany sposób, co dla rodzica chorego dziecka będzie sporym ułatwieniem.
Opisane powyżej stany zazwyczaj przebiegają łagodnie i mamy możliwość sami zareagować. Kiedy natomiast wymagana będzie konsultacja lekarska?
- Gdy dziecko nie przyjmuje żadnych płynów, wymioty i/lub biegunka nie przemijają, a wręcz nasilają się.
- Gdy zauważamy objawy odwodnienia, takie jak brak łez, nadmierna suchość błon śluzowych, zapadnięcie się ciemiączka u niemowlęcia.
- Gdy utrzymuje się wysoka temperatura ciała dziecka, szczególnie, gdy nie można jej zbić preparatami powszechnie dostępnymi bez recepty.
Stosowanie się do podstawowych zasad podawania elektrolitów dla dzieci pozwoli na skuteczne nawodnienie organizmu i uniknięcie niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, jakie niesie ze sobą nadmierna utrata płynów. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wstydźmy się pytać, każda odpowiedź wzbogaci nas o nową, przydatną wiedzę tak bardzo potrzebną w dbaniu o zdrowie naszej pociechy.
Bibliografia dostępna u autora
Mgr farm. Marcin Chowaniec
Zaloguj się by dodawać komentarze