Selen: suplementacja w autoimmunologicznych chorobach tarczycy – co warto wiedzieć?
Autoimmunologiczne choroby tarczycy rozwijają się, gdy twój własny układ odpornościowy uzna tkankę tarczycy za wroga...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Kubeczek menstruacyjny staje się coraz bardziej popularną alternatywą dla podpasek i tamponów. Przede wszystkim dlatego, że można go użytkować nawet przez kilka lat, a dzięki temu nie ponosić comiesięcznych kosztów zakupu środków higienicznych. Wiele użytkowniczek podkreśla, że stosuje go ze względów ekologicznych - w przeciwieństwie do tamponów i podpasek, nadaje się do wielokrotnego użycia. Kubek menstruacyjny wciąż jest jednak nowością na rynku, w związku z czym wywołuje mnóstwo wątpliwości oraz pytań związanych z jego użytkowaniem, bezpieczeństwem oraz skutecznością. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania i rozwiać wątpliwości dotyczącego tego produktu.
Kubeczek menstruacyjny jest specjalnym środkiem higienicznym stosowanym do zbierania krwi miesiączkowej. Ma on formę małego, elastycznego pojemniczka, który aplikuje się do pochwy,. Kubeczek jest zakończony pętelką ułatwiającą jego wyjmowanie. Do produkcji kubeczków menstruacyjnych używa się silikonu medycznego oraz termoplastycznego elastomeru poliestrowego. Są to materiały bezpieczne i przebadane pod względem medycznym, nie wywołują one alergii, podrażnień oraz infekcji intymnych. Kubeczki menstruacyjne są wykonane w sposób pozwalający na dopasowanie się kształtem do wnętrza ciała, nie powodują uczucia ucisku ani dyskomfortu. Można je stosować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
W przeciwieństwie do tamponów i podpasek, kubeczek menstruacyjny nie wchłania krwi miesiączkowej, ale zachowuje ją wewnątrz zbiorniczka. Wiele użytkowniczek widzi w tym jego zaletę, ponieważ daje to lepszą możliwość obserwowania wyglądu krwi podczas miesiączki i wychwytywanie ew. niepokojących objawów.
Aplikacja kubeczka menstruacyjnego może początkowo sprawiać pewne trudności. Można ich częściowo uniknąć zakładając go “na sucho”, czyli jeszcze przed rozpoczęciem krwawienia miesiączkowego. Pozwala to nauczyć się tego, jak założyć kubeczek menstruacyjny poprawnie. Warto też podkreślić, że aplikacja kubeczka może być prostsza niż w przypadku tamponu, ponieważ posiada on delikatnie śliską powierzchnię i nie powoduje uczucia tarcia. Właściwa aplikacja kubeczka wymaga znalezienia wygodnego miejsca oraz optymalnej pozycji. W tym celu można np. przykucnąć w wannie lub pod prysznicem albo usiąść z nogą uniesioną do góry.
Kubeczek przed aplikacją należy lekko rozciągnąć, a następnie złożyć w taki sposób, aby jego brzegi ułożyły się w kształt litery C lub S. Następnie należy wsunąć do pochwy otworem skierowanym ku szyjce macicy. Kubeczek nie powinien wystawać, ale nie może też zostać włożony zbyt głęboko. Aby sprawdzić, czy został prawidłowo założony, trzeba delikatnie pociągnąć za pętelkę. Jeżeli kubeczek stawia opór oznacza to, że dobrze przylega do ścianek macicy i został założony prawidłowo.
Z kolei podczas wyjmowania kubeczka, nie należy ciągnąć za pętelkę na siłę, ale postarać się najpierw zmniejszyć stopień jego zassania, łapiąc delikatnie za jego podstawę. Pozwoli to ograniczyć ryzyko wylania się krwi menstruacyjnej. Wyjmując zbiorniczek, należy lekko go przekręcić. Należy pamiętać o higienie, przed każdą aplikacją oraz wyjęciem kubeczka trzeba umyć ręce, aby baterie i brud nie przedostały się do pochwy.
eko Kubeczek menstruacyjny Ginter Organic S x 1 sztuka
GINGER ORGANIC
eko Kubeczek menstruacyjny Ginter Organic M x 1 sztuka
GINGER ORGANIC
eko Kubeczek menstruacyjny Ginter Organic L x 1 sztuka
GINGER ORGANIC
Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach. Bardzo ważne jest odpowiednie ich dopasowanie. Na rozmiar ma wpływ wiele czynników, takich jak wiek kobiety, liczba ciąż i porodów oraz obfitość miesiączek. Zazwyczaj producenci tych artykułów zamieszczają specjalne ankiety pozwalające na wybór odpowiedniego rozmiaru kubeczka. Artykuły te różnią się także ze względu na twardość materiału, który jest zależny przede wszystkim od stopnia aktywności fizycznej użytkowniczki, warto wspomnieć np. o kubeczkach menstruacyjnych typu Sport, które muszą dopasowywać się do częstych zmian pozycji.
Kubeczek w zależności od obfitości miesiączki należy opróżniać raz na 4-12 godzin. Na początku użytkowania lepiej robić to częściej, aby poznać cykl wypływania krwi menstruacyjnej. Po każdym użyciu i opróżnieniu trzeba go dokładnie umyć w ciepłej wodzie z mydłem lub płynem do higieny intymnej. Następnie może zostać założony ponownie. Warto także wyparzać kubeczek po każdej zakończonej menstruacji oraz przed pierwszym użyciem. Prawidłowe użytkowanie tego produktu pozwala na to, aby stosować go nawet przez 5 lat.
Kubeczek warto przechowywać w przewiewnym, bawełnianym woreczku i nie powinno się trzymać go w plastikowych, hermetycznych opakowaniach. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach artykułów higienicznych, warto przyjrzeć się ofercie Apteka Na 83. Na tej stronie dostępne są informacje na temat najbardziej popularnych modeli kubeczków menstruacyjnych: https://aptekana83.pl/240-podpaski-tampony-kubki-menstr. Blisko 90% użytkowniczek deklaruje, że stosowanie kubeczków pozytywnie wpływa na ich poczucie komfortu podczas okresu, co pokazuje, że pomimo początkowych trudności można nauczyć się aplikować go poprawnie, bez rezygnacji ze sportu, tańca czy innych sprawiających radość aktywności.
Zaloguj się by dodawać komentarze