Selen: suplementacja w autoimmunologicznych chorobach tarczycy – co warto wiedzieć?
Autoimmunologiczne choroby tarczycy rozwijają się, gdy twój własny układ odpornościowy uzna tkankę tarczycy za wroga...
Ponad 4000 zweryfikowanych opinii
Możliwość samodzielnego sprawdzenia temperatury swojego ciała jest niezwykle wygodna, ale także ma istotne znaczenie dla szybkiego diagnozowania i leczenia powszechnych infekcji. W dzisiejszych czasach rynek artykułów medycznych dysponuje dużą ofertą termometrów, które pozwalają na uzyskanie bardzo dokładnych pomiarów. Warto dowiedzieć się, jakie wyróżniamy rodzaje tych urządzeń oraz w jaki sposób się nimi posługiwać, aby móc skutecznie leczyć się w warunkach domowych.
Sposób pomiaru temperatury uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju termometru, ale też indywidualnych przyzwyczajeń użytkownika. Wśród osób starszych dużą popularnością cieszą się termometry bezrtęciowe, ponieważ tak jak ich wycofane z rynku rtęciowe odpowiedniki wymagają bezpośredniego kontaktu z ciałem. Zazwyczaj mierzenie temperatury odbywa się poprzez trzymanie termometru pod pachą, co trwa od 5 do 8 minut.
Inną formą badania jest umieszczenie termometru w ustach lub w odbycie, co pozwala skrócić czas oczekiwania na wynik, jednak należy pamiętać, że w zależności od miejsca pomiaru prawidłowa temperatura jest różna. Dla przykładu 36,6 stopni Celsjusza to normalny wynika dla pomiaru pod pachą, jeżeli jednak mamy do czynienia z badaniem rektalnym, prawidłowy wynik może wynosić nawet 38 stopni Celsjusza.
Termometry bezrtęciowe można bez obaw zdezynfekować alkoholem. Wykorzystują one ciecze, które w przeciwieństwie do rtęci są bezpieczne i nietoksyczne, ale charakteryzują się podobnym stopniem rozszerzalności cieplnej. Najczęściej jest to galinstan, który jest stopem galu, indu i cyny. Posiadają one także szkło powiększające, które ułatwia odczytanie wyniku. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach bezpieczeństwa podczas korzystania z tego rodzaju termometru, np. aby nie przyciskać go zbyt mocno pod pachą oraz zachowaniu szczególnej ostrożności podczas mierzenia temperatury u dziecka.
Termometry elektroniczne, podobnie jak bezrtęciowe nie są bezkontaktowe, dlatego nie będą odpowiednie do przebadania dużej liczby osób i najlepsze będą do użytku domowego. Pomiaru temperatury dokonuje się tak samo, jak w przypadku termometrów bezrtęciowych, umieszczając urządzenie pod pachą, w ustach lub odbycie. W zależności od zastosowania można nabyć termometr z końcówką metalową lub wykonaną z elastycznego materiału.
Czas uzyskania pomiaru jest jednak krótszy i nie przekracza 5 minut, a dodatkowo urządzenie wydaje dźwięk informujący, że wynik został uzyskany i pokazuje informację o nim na wyświetlaczu LCD.
Jeszcze większą popularnością niż modele elektroniczne cieszą się termometry bezdotykowe. Nie każdy jednak wie, jak mierzyć temperaturę za jego pomocą. Pomiaru można dokonać bezkontaktowo, ponieważ urządzenia te opierają się one na technologii podczerwieni. Wiele pytań dotyczy kwestii, gdzie mierzyć temperaturę, na czole czy skroni. Termometr można zbliżyć zarówno do czoła, skroni, jak i w okolicach szyi na odległość nie większą niż 5 cm i po kilku sekundach pojawia się sygnał, który informuje o zrealizowaniu pomiaru. Jeżeli odległość pomiędzy ciałem użytkownika a urządzeniem będzie zbyt duża, pomiar wskaże temperaturę otoczenia.
Wiele z modeli termometrów bezdotykowych posiada funkcję zachowywania odczytów, co pozwala na porównywanie ich i kontrolowanie zmian temperatury ciała. Może on być także wykorzystany do mierzenia temperatury cieczy lub powierzchni. Jego największą zaletą jest możliwość badania dużej liczby osób w krótkim czasie bez obaw o przenoszenie się wirusów pomiędzy użytkownikami. Dlatego często można spotkać się z tym urządzeniem w szkołach, zakładach pracy oraz placówkach opieki zdrowotnej.
Wszystkie opisane powyżej rodzaje termometrów charakteryzują się dużą dokładnością, a ich granicę błędu szacuje się na ok. 0,1 stopnia Celsjusza. Z tego powodu warto posiadać takie urządzenie do kontrolowania temperatury w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy częściej narażeni na infekcje. Warto dokładnie przyjrzeć się właściwościom poszczególnych urządzeń na stronie Apteka Na 83: https://aptekana83.pl/263-termometry
Dostępność coraz bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń to z pewnością kuszące rozwiązanie. Jednak nie warto zdawać się jedynie na ich działanie oraz własną intuicję. Podwyższona temperatura utrzymująca się dłuższy czas, nawet jeżeli wydaje się nam, że pozostaje na bezpiecznym poziomie, może stanowić ważny objaw, który powinno się skonsultować z lekarzem.
Zaloguj się by dodawać komentarze