Gelatum Aluminii Phosphorici jest produktem leczniczym zobojętniającym kwas solny soku żołądkowego oraz działającym również osłaniająco i ściągająco. Fosforan glinu zawarty w leku działa osłaniająco na błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy poprzez tworzenie warstwy ochronnej. Postać zawiesiny ułatwia równomierne rozprowadzenie leku na błonie śluzowej co ułatwia jej gojenie. Powstający w wyniku reakcji zobojętniania chlorek glinu działa ściągająco i przeciwzapalnie. Dodatek olejku mięty pieprzowej zapewnia lekkie działanie przeciwskurczowe w zaburzeniach trawiennych.
Wskazanie: W leczeniu dolegliwości występujących w przebiegu następujących chorób:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (wspomagająco lub doraźnie w razie dolegliwości)
- nadkwaśność soku żołądkowego,
- refluks przełykowo-żołądkowy,
- zgaga.
- Poznaj też inne preparaty
Skład
100 g zawiesiny zawiera:
substancję czynną: fosforan glinu 4,5 g
Jak stosować?
Lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przed użyciem wstrząsnąć butelkę. Doustnie: Zwykle podaje się 3 razy na dobę łyżeczkę do herbaty (w cięższych przypadkach łyżkę stołową) przed jedzeniem lub 1-2 godziny po każdym posiłku i bezpośrednio przed snem. Nie należy stosować więcej niż 100 ml na dobę.
W przypadku wrażenia, ze działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.
Przeciwwskazania
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancje czynne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
Lek zawiera sacharozę (cukier) – należy stosować ostrożnie u chorych na cukrzycę, gdyż zawiera 40 g cukru w 100 g zawiesiny. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek Gelatum Aluminii Phosphorici zawiera etylu hydroksybenzoesan, propylu hydroksybenzoesan Lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również o tych, które wydawane są bez recepty.
Uważaj na działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić zaparcia. Zwiększenie stężenia glinu we krwi, obniżenie stężenia fosforanów (hipofosfatemia).
U osób w podeszłym wieku istnieje ryzyko wystąpienia lub nasilenia się objawów choroby Alzheimera.
Czy pamiętasz, że?
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko gdy jest to konieczne. Zwróć uwagę na przeciwwskazania i nie przekraczaj zalecanej dawki. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z zaufanym lekarzem lub farmaceutą.