Zachrypnięty głos jest często bagatelizowanym objawem, który niekorzystnie wpływa na kondycję naszego gardła i strun głosowych. Przyczyn powstawania chrypki może być naprawdę wiele. Najczęściej jest wynikiem ostrego zapalenia krtani, spowodowanego nadmierną eksploatacją strun głosowych. Pojawia się także często przebytym przeziębieniu. Może być również uwarunkowana porami dnia, pojawiać się rano lub wieczorem. Inne przyczyny chrypki to:
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- palenie,
- problemy z tarczycą,
- alergie,
- rak krtani i gardła.
Jeżeli chrypka pojawi się w czasie infekcji bakteryjnej lub wirusowej, zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym. W takiej sytuacji Na83 radzimy, aby po prostu ograniczyć do minimum używania strun głosowych. Warto wówczas sięgnąć po inhalacje nawilżające błonę śluzową dróg oddechowych na bazie olejków eterycznych od zaufanych producentów. Jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, należy już zasięgnąć porady lekarza. Wizytę u specjalisty zaleca się także w przypadku wystąpienia chrypki u niemowlaka lub małego dziecka.
Aby leczenie chrypki mogło być skuteczne, należy dobrze poznać jej przyczynę. Ostre zapalenie krtani zwykle ustępuje samoistnie. Jeśli choroba została wywołana przez bakterie, będzie potrzeba sięgnąć po antybiotyki. W przypadku krótkotrwałych objawów można się wspomóc lekami na chrypkę i suplementami diety.
Jakie leki bez recepty na chrypkę?
Na83 największą popularnością cieszą się tabletki na chrypkę, pastylki ziołowe, syropy i leki w sprayu. Preparaty na chrypkę z olejkiem z oliwki europejskiej oraz witaminą E regenerują i nawilżają podrażnione gardło - np. spray do gardła Oritolin. Tabletki Emskie na chrypkę zawierają sole, które pobudzają wydzielanie śluzu oraz ułatwiają odkrztuszanie, co łagodzi kaszel i chrypkę.
Domowe sposoby na chrypkę
Zimne napoje mogą drażnić struny głosowe, więc jeśli dopadnie cię chrypka, staraj się ich unikać. Z domowych specyfików dobrze sprawdzi się siemię lniane, które nawilża gardło. Podobnie będą działały preparaty zawierające porost islandzki czy miód. Pomocne mogą okazać się także napary z rumianku, mięty, szałwi.
Co na chrypkę u dzieci i kobiet w ciąży?
Chrypka jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Jeśli objawy nie są bardzo uciążliwe, przyszła mama może sięgnąć po zwykłe preparaty na chrypkę bez recepty na poprawę kondycji gardła. Może także spróbować domowych sposobów, takich jak płukanka wody z solą kuchenną, stosowanie herbatek ziołowych z rumiankiem. Warto także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza w pomieszczeniu, w którym kobieta w ciąży przebywa najczęściej. Chrypka u dziecka jest z kolei najczęściej wynikiem infekcji układu oddechowego.
Jak leczyć chrypkę u dziecka?
Po jakie preparaty powinien sięgnąć zatroskany rodzic? Leczenie chrypki u dziecka polega w głównej mierze na zwalczaniu jej przyczyny. Można także łagodzić objawy jej towarzyszące poprzez stosowanie preparatów dostępnych na półkach aptecznych. Dzieciom od 3 roku życia można podać w ostateczności lizaki na chrypkę, chociaż Na83 nie rekomendujemy przyzwyczajania dzieci do „słodkich lekarstewek”; starszym podaj po prostu preparaty na ból gardła. Najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie tymianku, aloesu, porostu islandzkiego czy prawoślazu, które jednocześnie odkażają gardło i nawilżają ból gardła. Gdy chrypka wywołana jest stanem zapalnym, gardła warto sięgnąć po preparaty w aerozolach działające przeciwbólowo i odkażająco na zmienione chorobowo miejsce. Należy pamiętać, że jeśli chrypce u dziecka towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak gorączka, szczekający kaszel czy duszności, należy jak najszybciej udać się do lekarza.